Nowelizacja ustawy sankcyjnej. Polska zamrozi majątki?

Rząd przyjął w tym tygodniu projekt nowelizacji tzw. ustawy sankcyjnej. Został zgłoszony przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Jakie rozwiązania zawiera?

Nowelizacja ustawy sankcyjnej. Polska zamrozi majątki?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 lipca 2022

Ustawa sankcyjna – co się zmienia

Jak wyjaśnia Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przepisy tzw. ustawy sankcyjnej, na podstawie której można zamrażać majątki osób i firm podejrzewanych o wspieranie rosyjskiej agresji na Ukrainę, zostaną uzupełnione o instytucję tymczasowego zarządu przymusowego. Zapewnione zostanie także wsparcie dla pracowników, którzy świadczą pracę na rzecz przedsiębiorstw objętych sankcjami”. Co to oznacza w praktyce?

Lista sankcyjna prowadzona przez polski resort MSWiA jest de facto uzupełnieniem listy funkcjonującej w całej Unii Europejskiej. Zawiera ona osoby oraz podmioty, które mają w sposób bezpośredni lub pośredni wspierać agresję rosyjską na naszego wschodniego sąsiada. Warto dodać, że mowa tutaj także o kwestiach związanych z naruszeniami praw człowieka oraz represjami wobec przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, czy szeroko rozumianej demokratycznejopozycji wobec władz w Moskwie oraz w Mińsku. 

Nowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom. Kolejne ułatwieniaNowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom. Kolejne ułatwieniaMikołaj Frączak

Ile pozycji znajduje się na liście sankcyjnej?

MSWiA wyjaśnia, że obecnie na tej liście zamieszczonych jest 49 wpisów, które obejmują 15 osób fizycznych oraz 34 podmioty gospodarcze. Trzeba mieć świadomość, że firmy, o których mowa, mają często dość skomplikowaną strukturę kapitałową. Często kapitał znajdujący się w rękach Rosjan lub Białorusinów stanowi jedynie pewną część całości udziałów. 

Rozwiązania w nowelizacji ustawy sankcyjnej

Aby umożliwić działanie części firm, które dotykają sankcje, wprowadzony zostanie tzw. tymczasowy zarząd przymusowy. W przypadku decyzji o ustanowieniu takiej instytucji ma zostać określony zakres zarówno środków, jak i funduszy lub zasobów gospodarczych, które zostaną objęte takim zarządem. 

W takim przypadku zarządca będzie mógł prowadzić działania, które z jednej strony pozwolą zachować ciągłość działania firmy. Jednocześnie rozwiązanie to ma pozwolić na zbycie udziałówktóre przez powiązanie osobowe mogą być wykorzystywane do wspierania rosyjskiej agresji na Ukrainę lub naruszeń praw człowieka w Rosji i na Białorusi” – tłumaczy MSWiA.

Ustawa sankcyjna a Konstytucja RP

Autorzy projektu zauważają, że bez zmiany postanowień zawartych w Ustawie Zasadniczej takie działanie może być stosowane jedynie poprzez wypłatę odszkodowania przez nabywcę. Środki pozyskane w ten sposób będą zamrożone na nieoprocentowanym rachunku bankowym. 

Tymczasowy zarząd będzie ustanowiony mocą decyzji ministra rozwoju i technologii. 

Ustawa również zabezpieczy prawa pracowników, zatrudnionych w takiej firmie. Zaspokojenie należności pracowniczych będzie się odbywało za pośrednictwem Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!