Planował zamach terrorystyczny na świątynie

Tomasz M. oskarżony został m.in. o przygotowanie zamachu terrorystycznego z wykorzystaniem materiałów wybuchowych. Śledztwo pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie było prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Planował zamach terrorystyczny na świątynie
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 6 lipca 2022

Oskarżony i skazany

Tomasz M. nie tylko był oskarżony, ale również został już skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

- W toku śledztwa prokurator ustalił, że oskarżony należał do ekstremistycznej grupy prezentującej skrajnie prawicowe poglądy. Funkcjonowała ona na terytorium Polski do 10 listopada 2019 r. Tomasz M. wraz z inną osobą zamierzał przeprowadzić ataki z wykorzystaniem materiałów wybuchowych oraz substancji trujących. Zamachy miały być wymierzone w meczety znajdujące się w Warszawie, a także w osoby duchowne wyznania islamskiego i polityków, w celu poważnego zastraszenia wielu osób, w tym osób wchodzących w skład mieszkającej w Polsce społeczności islamskiej - przekazuje Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Jak rosyjski handel obchodzi sankcje? Kwitnie nielegalna sprzedaż zachodnich produktówJak rosyjski handel obchodzi sankcje? Kwitnie nielegalna sprzedaż zachodnich produktówMonika Świetlińska

Równolegle Tomasz M. nawoływał do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych oraz wyznaniowych, znieważał grupę ludności z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej oraz wyznaniowej.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że z upływem czasu jego postawa ulegała radykalizacji. Ponadto w toku śledztwa stwierdzono, iż w celu rozpowszechniania posiadał oraz przesyłał on dokument zawierający treści mogące ułatwić popełnienie przestępstw o charakterze terrorystycznym, w zamiarze, aby przestępstwo zostało popełnione, a także treści nawołujące do popełnienia przestępstw przeciwko mieniu, zdrowiu i życiu, przeciwko muzułmanom, jak również treść nawołującą do nienawiści na tle różnic etnicznych, oraz wyznaniowych - zaznacza prokuratura.

3 lata za planowanie zamachów

Sąd Okręgowy w Warszawie uznał Tomasza M. za winnego w zakresie zarzucanych mu aktem oskarżenia czynów, dokonując nieznacznej modyfikacji kwalifikacji prawnej jednego z czynów. Sąd wymierzył oskarżonemu karę łączną 3 lat pozbawienia wolności oraz grzywnę w wysokości 150 stawek po 20 złotych każda.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!