Legalne chipsy i nielegalne papierosy. Jak przemytnicy szukają dróg do Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania jest dość atrakcyjnym kierunkiem działań przemytników. W ostatnich dniach funkcjonariuszom Krajowej Administracji Skarbowej udało się zdemaskować przemyt prawie… 220 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, które ukryte pod chipsami miały dotrzeć do Zjednoczonego Królestwa.

Legalne chipsy i nielegalne papierosy. Jak przemytnicy szukają dróg do Wielkiej Brytanii
  • Michał Górecki
  • /
  • 6 lipca 2022

Przemyt papierosów do Wielkiej Brytanii

220 tysięcy paczek papierosów to już potężna kontrabanda. W tym wypadku przemytnicy postanowili ukryć nielegalny towar pod chipsami. Na ten oryginalny fortel nie dali się nabrać funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), a konkretnie Służby Celno-Skarbowej z województwa lubuskiego. 

Przemyt papierosów wśród artykułów spożywczych

Przemytników udało się namierzyć lubuskim celnikom w okolicach dawnego przejścia granicznego w Świecku w powiecie słubickim. Zatrzymali tam do kontroli samochód ciężarowy, który transportował do Wielkiej Brytanii artykuły spożywcze. W przestrzeni ładunkowej znajdowały się chipsy, woda mineralna oraz soki. 

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej odkryli, że pod kartonami za chipsami przestępcy ukryli niemal 220 tysięcy paczek papierosów, które nie posiadały polskich znaków akcyzy. W zdemaskowaniu próby przemytu pomogły urządzenia wykorzystujące promienie rentgenowskie (RTG) – wynika z komunikatu KAS. 

Jakie straty dla Skarbu Państwa generuje przemyt?

Jak obliczają specjaliści z Krajowej Administracji Skarbowej, za taką ilość wyborów akcyzowych, które są wywożone poza granicę Unii Europejskiej, Skarb Państwa powinien zarobić 4,3 mln złotych. Na tę kwotę składają się: podatek akcyzowy, podatek VAT, a także cło. 

W omawianym przypadku kierowca ciężarówki nie przyznał się do winy. W tym przypadku, za przemyt takiej liczby papierosów grozi kara grzywny, a także kara więzienia do sześciu lat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!