Ministerstwo Edukacji włączy gry komputerowe do zajęć lekcyjnych

Podczas konferencji poświęconej unowocześnianiu polskiej szkoły zapowiedziano włączenie pierwszych dwóch gier wideo do procesu dydaktycznego – informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Ogłoszono także konkurs na kolejnych trzydzieści tytułów, które będą wykorzystywane w czasie… zajęć lekcyjnych.

Ministerstwo Edukacji włączy gry komputerowe do zajęć lekcyjnych
  • Anna Malinowska
  • /
  • 1 lipca 2022

Gry komputerowe w szkole

Jak wyjaśnił minister edukacji - „wchodzimy w nowy etap unowocześnienia edukacji. Dlatego rekomendujemy włączenie gier wideo do procesu dydaktycznego” – powiedział. Jego pełnomocniczka ds. transformacji cyfrowej Justyna Orłowska zapowiedziała już, że lista gier włączonych w proces dydaktyczny będzie znacznie szersza, niż ogłoszone właśnie dwa tytuły. Na oficjalnej liście ma znaleźć się nawet 30 pozycji. Kto się na nich znajdzie? To zostanie rozstrzygnięte w ramach specjalnego konkursu dla producentów gier wideo. 

Jakie gry znalazły się już na liście MEiN?

Pierwszą pozycją, która już znalazła się na liście MEiN jest gra pt. „This war of mine” produkcji 11bit studios. Gra konfrontuje gracza z realiami wojen domowych, a następnie proponuje pogłębienie refleksji o perspektywę ofiar – bezbronnych cywilów, w tym dzieci. Dzięki grze uczniowie mogą skorzystać z atrakcyjnego sposobu przekazywania wiedzy i poszerzenia granic wyobraźni”.

Tytuł ten był wiele razy nagradzany i omawiany, także w kontekście pedagogicznym, jak również społecznym

Drugim tytułem, który już znalazł się na liście, jest „Gra szyfrów”. Jak recenzuje ministerstwo, jest to projekt gamingowy, przygotowany jako gra FPP (first person perspective). Składa się z trzech misji. Opisuje ona przebieg wojny polsko‑bolszewickiej oraz wpływ polskiej kryptologii na jej zwycięski finał. Każdy gracz może złamać bolszewickie szyfry i zniszczyć sowiecki pociąg pancerny. Dziesiątki młodych osób wciela się w żołnierzy wojny polsko‑bolszewickiej z 1920 roku, uruchamia skomplikowane urządzenia komunikacyjne sprzed 100 lat i ratuje Europę przed komunistycznym zniewoleniem”.

Gdzie będzie pracowało Twoje dziecko?Gdzie będzie pracowało Twoje dziecko?Michał Górecki


Czym jest rządowy program „Gry w edukacji”? 

„Gry w edukacji” to rządowy program, którego celem jest uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego, a także rozwijanie kompetencji miękkich oraz wyobraźni.W jego ramach mają być wyselekcjonowane i darmowe gry gotowe do pobrania. Każda z nich będzie powiązana z odpowiednim scenariuszem lekcji z przedmiotów, które realizowane są w ramach podstawy programowej. Nauczyciele będą mogli liczyć na dodatkowe wskazówki.

Jak pobrać „gry w edukacji”?

Już teraz, zarówno gra „This War of Mine”, jak i „Gra szyfrów” są dostępne dla uczniów i nauczycieli. Można je pobrać ze specjalnej  strony internetowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!