Gdzie będzie pracowało Twoje dziecko?

Zupełnie inny zestaw stanowisk i zawodów będzie miało do wyboru kolejne pokolenie Polaków – podkreśla Konfederacja Lewiatan. Nie ma jednak wątpliwości, że poza tradycyjnym zestawem umiejętności: kreatywności, czy zdolności współpracy, szczególne miejsce będą zajmowały kompetencje cyfrowe.

Gdzie będzie pracowało Twoje dziecko?
  • Michał Górecki
  • /
  • 6 czerwca 2022

Kompetencje cyfrowe dziecka – dobra inwestycja

Konfederacja Lewiatan zrzeszająca pracodawców zwraca uwagę, że w najbliższych latach będzie coraz więcej pieniędzy na finansowanie programów związanych z nabywaniem kompetencji cyfrowych przez dzieci i dorosłych. Szacuje się, że z każdym rokiem, pula ta będzie rosła o 5-7 razy.

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że już wkrótce będą się sprawdzały prognozy coraz szybszych przemian na rynku pracy oraz całej gospodarki. Trendy związane z technologią, sztuczną inteligencją czy big data powinny gładko wchodzić do edukacji, by do tych zmian przygotowywać najmłodsze pokolenia. Ogromne znaczenie nadal będę miały kompetencje miękkie, takie jak kreatywne myślenie, komunikacja, umiejętność pracy w zespołach – często rozproszonych i bardzo zróżnicowanych”. Wiele wskazuje na to, że szczególnie teraz, inwestycje w edukację będą procentowały w kolejnych dekadach, kiedy obecni pięcio-, czy dziesięciolatkowie, zaczną wchodzić na rynek pracy. 

Nowy trend polskiego HR. Coraz więcej Polaków chce pracować w... ITNowy trend polskiego HR. Coraz więcej Polaków chce pracować w... ITMonika Świetlińska

Oświata a wyzwania rynku pracy

Nie jest jednak tak, że w sferze publicznej edukacji nic się w tym kierunku nie dzieje. Lewiatan zauważa, że bieżące potrzeby dostrzega Ministerstwo Edukacji i Nauki, co widać na przykładzie takich inwestycji jak Laboratoria Przyszłości oraz Aktywna Tablica. „Środków na finansowanie programów związanych z nabywaniem kompetencji cyfrowych i dzieci, i dorosłych w najbliższych latach ma być od 5 do 7 razy więcej średniorocznie, niż w ubiegłych latach. A to za sprawą środków unijnych na lata 2021-2027, które w 2022 r. mają wreszcie zacząć finansować projekty, a także Krajowego Planu Odbudowy, gdzie kwestia rozwoju kompetencji jest także wyraźnie wskazana wśród priorytetów. To ogromna szansa także na rozwój firm »edtechowych« w Polsce” – czytamy w diagnozie Konfederacji Lewiatan. 

Równość kobiet i mężczyzn na rynku pracy

Szczególnie w zawodach związanych z IT istnieje zdecydowana dominacja mężczyzn na rynku pracy. W 2020 roku w tej branży kobiety stanowiły zaledwie 14% załogi. Szansą na pewne wyrównanie jest potężna luka. W tej dziedzinie gospodarki już dzisiaj brakuje od 250 do 300 tysięcy specjalistów. To pewne, że te potrzeby będą z każdym rokiem rosły. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!