Ciąża a wypowiedzenie pracownika – co na to prawo?
Powszechnie wiadomo, że pracownica, która jest w ciąży, podlega ochronie wynikającej z przepisów prawa. Jej szef nie ma możliwości, by rozwiązać lub wypowiedzieć jej umowy o pracę. A co dzieje się, gdy sama pracownica złoży wypowiedzenie, po czym zajdzie w ciążę? Jak taką sytuację regulują przepisy?

- Anna Malinowska
- /
- 9 czerwca 2022
Wypowiedzenie w czasie ciąży
Portal służb zatrudnienia zielonalinia.gov.pl pochylił się jakiś czas temu nad sytuacją, w której pracownica najpierw wypowiada umowę o pracę, a następnie zachodzi w ciążę.
Na początek spójrzmy na artykuł 177 Kodeksu pracy, który już w paragrafie pierwszym zastrzega, że pracodawca nie może wypowiedzieć oraz rozwiązać umowy o pracę w takiej sytuacji. Ochrona ta jest przedłużona na okres urlopu macierzyńskiego. Pewnym, wyjątkiem są obiektywne przesłanki, które uzasadniają rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Konieczna jest w takim wypadku zgoda reprezentującej ją zakładowej organizacji związkowej.
Przepis ten wprowadza jeszcze jedną zasadniczą komplikację. Jeżeli pracodawca wręczy pracownicy wypowiedzenie umowy o pracę, a pracownica w czasie wypowiedzenia zajdzie w ciążę, jej szef zgodnie z literą prawa musi wypowiedzenie wycofać.
W związku z tym przepisem, jeżeli to pracodawca wręczy pracownicy wypowiedzenie, a pracownica w trakcie okresu wypowiedzenia zajdzie w ciążę, pracodawca będzie zobowiązany takie wypowiedzenie wycofać.
Rewolucja w usługach społecznych. Rząd za głębokimi zmianamiMartyna Kowalska
Pracownica w ciąży składa wypowiedzenie
To teraz odwrotna sytuacja. Wyobraźmy sobie pracownicę, która sama składa wypowiedzenie, po czym zachodzi w ciążę. Jak tłumaczy portal zielonalinia.gov.pl „W takim przypadku pracodawca nie będzie zobowiązany do wyrażenia zgody na wycofanie przez nią wypowiedzenia. Podobnie będzie w przypadku pracownicy, która wiedząc, że jest w ciąży złoży wypowiedzenie. W takiej sytuacji również nie będzie ona mogła wymagać od pracodawcy, aby zgodził się na uznanie jej wypowiedzenia za nieskuteczne.”
Wycofanie wypowiedzenia – kiedy jest skuteczne?
Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której pracownica w momencie składania wypowiedzenia nie miała wiedzy, że jest w ciąży. W takich okolicznościach skuteczne może być powołanie się na wadę oświadczenia woli w postaci błędu. W takiej sytuacji prawo może potraktować takie okoliczności za błąd istotny opisany dokładnie w art. 84 § 2 Kodeksu cywilnego
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.