Elektroniczne zwolnienia lekarskie. W 6,5 roku wystawiono 100 mln e-ZLA

Stumilionowe elektroniczne zwolnienie lekarskie, czyli tzw. e-ZLA wstawił lekarz w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ul. Banacha w Warszawie. Liczba robi wrażenie, tym bardziej, że „cyfrowe zwolnienia” istnieją w Polsce od początku 2016 roku.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie. W 6,5 roku wystawiono 100 mln e-ZLA
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 17 czerwca 2022

Popularność e-ZLA w Polsce 

ZUS przypomina, że historia e-ZLA w Polsce zaczęła się od wizji, która powoli przekuwana była w konkretne projekty, a później pilotaże. Obecnie to codzienność, która ułatwia życie nie tylko pracownikom, ale także pracodawcom. ZUS chwali się, że m.in. przez to rozwiązanie ZUS znalazło się w „awangardzie” cyfrowych zmian. „Sukces projektu e-ZLA dobitnie o tym świadczy” – powiedziała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. 

Od kiedy działają elektroniczne zwolnienia w Polsce?

Możliwość wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich w naszym kraju istnieje od 1 stycznia 2016 roku. Choć trzeba przyznać, że data ta nie oznaczała jeszcze definitywnego końca papierowych zwolnień, które można było jeszcze stosować przez dwa kolejne lata, aż do 31 grudnia 2017 roku. Już wiadomo, że od 1 stycznia 2016 roku w Polsce wystawiono drogą elektroniczną równe 100 mln zwolnień.

Czy warto przed wakacjami wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?Czy warto przed wakacjami wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?Martyna Kowalska

Jak działa e-ZLA?

Po wystawieniu zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, lekarz podpisuje go z wykorzystaniem odpowiedniego certyfikatu i przesyła do ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia cyfrowy dokument pracodawcy chorego, czyli płatnikowi składek za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Dzieje się to najpóźniej w kolejnym dniu po otrzymaniu e-ZLA od lekarza. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych chwali się, że jest pierwszym polskim e-Urzędem. Według najnowszych danych z PUE ZUS korzysta obecnie ponad 10 mln osób. Usługa jest stale rozwijana. 

ZUS: Nie tylko e-zwolnienia

Oprócz e-ZLA w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wprowadzono inne rozwiązania, wykorzystujące postęp w zakresie telekomunikacji i teleinformatyki. Przykładem może być m.in. e-wizyta w ZUS, podczas której płatnicy, pracownicy, czy świadczeniobiorcy mogą połączyć się z doradcą za pomocą kamerki w laptopie lub smartfornie i odbyć rozmowę na konkretny temat bez konieczności wychodzenia z domu i odwiedzania najbliższej placówki zakładu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!