Rządowy pomysł na pracę zdalną. Co znajdzie się w kodeksie pracy?
W ciągu ostatnich dwóch lat wiele osób przekonało się na własnej skórze czym jest praca zdalna. Teraz rząd chce, by taka forma wykonywania obowiązków służbowych została usankcjonowana w kodeksie pracy. W jaki sposób rząd chce zakotwiczyć ją w Kodeksie pracy?

- Mikołaj Frączak
- /
- 27 czerwca 2022
Praca zdalna w Sejmie
Nad wprowadzeniem pracy zdalnej do kodeksu pracy zastanawia się teraz Sejm, pochylając się nad rządową propozycją. Jak przekonuje wiceminister Stanisław Szwed, jest ona pochodną postulatów zarówno środowiska pracodawców, jak również pracowników. Za nami już pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy, który w przepisach mocno zaakcentuje taką formę wykonywania swoich obowiązków zawodowych.
Praca zdalna – prawa i obowiązki pracodawcy
Definicja pracy zdalnej jest jasna – to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu, które wskaże pracownik i każdorazowo uzgodni z pracodawcą. To oznacza, że jeśli umówimy się, że nasze obowiązki będą wykonywane z domu, trzeba się będzie tych ustaleń trzymać. Zmianę planów i pracę z działki lub hotelu będzie trzeba wyraźnie zakomunikować pracodawcy.
Wynika to m.in. z faktu, ze pracodawca ma obowiązek zapewnienia w takiej sytuacji materiałów i narzędzi pracy. Może to być laptop, a także bezprzewodowy router z internetem np. w standardzie LTE lub 5G. Można się będzie również umówić, że pracownik będzie korzystał z własnego, domowego WiFi, jednak w takiej sytuacji konieczne będzie pokrycie kosztów poniesionych przez zatrudnionego. To oznacza, że szef będzie musiał przykładowo zwrócić pieniądze za toner w drukarce, jeśli pracownik będzie korzystał z własnego urządzenia. Wcześniej jednak listę tego typu obowiązków będzie trzeba określić w odpowiednim porozumieniu, a także w regulaminie świadczenia pracy zdalnej.
Czy szef może mi nakazać pracę w sobotę albo dzień wolny od pracy?Michał Górecki
Praca zdalna z korzyścią dla rodzin
Minister Szwed ocenia, że praca w trybie zdalnym sprawdziła się w czasie pandemii koronawirusa. Teraz, może być bardzo komfortowym rozwiązaniem dla rodzin, szczególnie w sytuacji gdy konieczna jest opieka nad osobami niesamodzielnymi. Według polityka, uregulowanie tej sytuacji zachęci część osób do wykonywania jej z własnego domu.
Jak wyjaśnia resort rodziny „w projekcie zaproponowano, by taka forma pracy przysługiwała bez możliwości odmowy m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Wyjątkiem byłyby specjalne rodzaje pracy, np. w służbach mundurowych” – czytamy w komunikacie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.