Rządowy pomysł na pracę zdalną. Co znajdzie się w kodeksie pracy?

W ciągu ostatnich dwóch lat wiele osób przekonało się na własnej skórze czym jest praca zdalna. Teraz rząd chce, by taka forma wykonywania obowiązków służbowych została usankcjonowana w kodeksie pracy. W jaki sposób rząd chce zakotwiczyć ją w Kodeksie pracy? 

Rządowy pomysł na pracę zdalną. Co znajdzie się w kodeksie pracy?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 27 czerwca 2022

Praca zdalna w Sejmie

Nad wprowadzeniem pracy zdalnej do kodeksu pracy zastanawia się teraz Sejm, pochylając się nad rządową propozycją. Jak przekonuje wiceminister Stanisław Szwed, jest ona pochodną postulatów zarówno środowiska pracodawców, jak również pracowników. Za nami już pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy, który w przepisach mocno zaakcentuje taką formę wykonywania swoich obowiązków zawodowych. 

Praca zdalna – prawa i obowiązki pracodawcy

Definicja pracy zdalnej jest jasna – to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu, które wskaże pracownik i każdorazowo uzgodni z pracodawcą. To oznacza, że jeśli umówimy się, że nasze obowiązki będą wykonywane z domu, trzeba się będzie tych ustaleń trzymać. Zmianę planów i pracę z działki lub hotelu będzie trzeba wyraźnie zakomunikować pracodawcy. 

Wynika to m.in. z faktu, ze pracodawca ma obowiązek zapewnienia w takiej sytuacji materiałów i narzędzi pracy. Może to być laptop, a także bezprzewodowy router z internetem np. w standardzie LTE lub 5G. Można się będzie również umówić, że pracownik będzie korzystał z własnego, domowego WiFi, jednak w takiej sytuacji konieczne będzie pokrycie kosztów poniesionych przez zatrudnionego. To oznacza, że szef będzie musiał przykładowo zwrócić pieniądze za toner w drukarce, jeśli pracownik będzie korzystał z własnego urządzenia. Wcześniej jednak listę tego typu obowiązków będzie trzeba określić w odpowiednim porozumieniu, a także w regulaminie świadczenia pracy zdalnej. 

Czy szef może mi nakazać pracę w sobotę albo dzień wolny od pracy?Czy szef może mi nakazać pracę w sobotę albo dzień wolny od pracy?Michał Górecki


Praca zdalna z korzyścią dla rodzin

Minister Szwed ocenia, że praca w trybie zdalnym sprawdziła się w czasie pandemii koronawirusa. Teraz, może być bardzo komfortowym rozwiązaniem dla rodzin, szczególnie w sytuacji gdy konieczna jest opieka nad osobami niesamodzielnymi. Według polityka, uregulowanie tej sytuacji zachęci część osób do wykonywania jej z własnego domu. 

Jak wyjaśnia resort rodziny w projekcie zaproponowano, by taka forma pracy przysługiwała bez możliwości odmowy m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży. Wyjątkiem byłyby specjalne rodzaje pracy, np. w służbach mundurowych” – czytamy w komunikacie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+
500 plus

Ruszyły konsultacje ustawy 800+

- Chcemy, aby od 1 stycznia 2024 r. co miesiąc każde dziecko do 18. roku życia dostało 800 zł, zamiast dotychczasowych 500 zł – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który początkiem czerwca...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!