Ustawa o artystach zawodowych – projekt już opublikowany
Projekt Ustawy o artystach zawodowych doczekał się publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji (RCL). Prace, na które składały się konsultacje i uzgodnienia trwały kilka miesięcy. W ocenie resortu kultury ustawa cywilizuje warunki pracy artystów i zapewnia minimum socjalne tym twórcom, którzy zarabiają najsłabiej.
- Martyna Kowalska
- /
- 28 czerwca 2022
Co zawiera projekt Ustawy o artystach zawodowych?
Opublikowany projekt ustawy sporo zmienił się w porównaniu z pierwowzorem. Pojawiło się wiele zmian zarówno merytorycznym jak i proceduralnych. Zmieniła się nawet nazwa proponowanego aktu prawnego. Z projektem można zapoznać się wchodząc na stronę internetową Rządowego Centrum Legislacji.
Jedną z rzucających się w oczy zmian jest wyłączenie urządzeń przemysłowych z opłaty reprograficznej. W ten sposób treść ustawy został uzgodniony z wyrokami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Więcej zawodowych artystów?
Jak informuje resort kultury „na wniosek Sekcji Praw Człowieka Studenckiej Poradni Prawnej Uniwersytetu Jagiellońskiego rozszerzono również katalog osób mogących ubiegać się o potwierdzenie uprawnień artysty zawodowego”.
ZUS: Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilnaMikołaj Frączak
Propozycje uprawnień dla zawodowych artystów
Zasadniczo nie wprowadzono zmian co do propozycji uprawnień, jakie przysługują zawodowym artystom. Mowa m.in. o dopłatach do składek na ubezpieczenia. W zależności od dochodów artysty mowa o wsparciu w przedziale od 20 do 80 procent.
Ustawa zawiera także zwolnienie z oskładkowania umów cywilnoprawnych dla tych artystów, którzy samodzielnie opłacają swoje ubezpieczenia.
Projekt przewiduje wprowadzenie nowego dokumentu – karty artysty zawodowego, a także zakłada możliwość uzyskania wsparcia w formie stypendium lub zapomogi.
Jaka jest sytuacja twórców?
O stworzenie takiego aktu prawnego postulowało od lat środowisko artystyczne. Wielokrotnie zwracano uwagę, że większość artystów znajduje się w bardzo trudnej sytuacji materialnej, która wynika z mocno nieregularnych przychodów, które często są poniżej płacy minimalnej. M.in ten czynnik sprawia, że polscy artyści żyją poza systemem ubezpieczeń społecznych. To dość często kończy się brakiem emerytury.
Opłata reprograficzna
O opłacie reprograficznej sporo mówiło się w ostatnim czasie, choć tak naprawdę funkcjonuje ona w naszym kraju od 1994 roku. To zryczałtowana rekompensata, która jest przekazywana na rzecz artystów przez producentów oraz importerów sprzętu elektronicznego.
„Opłata zazwyczaj pobierana jest od takich urządzeń jak komputery, tablety, kopiarki, odtwarzacze czy SmartTV, a także od tzw. czystych nośników danych (płyt, dysków, pendrive’ów, kart pamięci). W Polsce lista urządzeń nie była aktualizowana przez kilkanaście lat i opłatą wciąż objęte są magnetofony i magnetowidy oraz kasety audio i VHS. Opłata nie jest podatkiem, wpływy z niej nie zasilają budżetu państwa ani samorządów terytorialnych”– tłumaczy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.