fb

Rekordowo niska stopa bezrobocia – Takiego odczytu nie było od… 32 lat!

4,9% — tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w czerwcu 2022 roku. Po raz ostatni tak niski odczyt polska statystyka odnotowała w lipcu 1990 roku.

Rekordowo niska stopa bezrobocia – Takiego odczytu nie było od… 32 lat!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 lipca 2022

Niska stopa bezrobocia – cisza przed burzą?

Takie rekordy z pewnością cieszą. Z drugiej jednak strony warto odnieść się do odczytu z 1990 roku, który choć przez lata pozostawał rekordowy, to został odnotowany na „chwilę” przed eksplozją bezrobocia w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. W kontekście aktualnej sytuacji wysokiej inflacji, widma recesji oraz wojny tuż za wschodnią granicą można wyciągnąć jeden wniosek. Nic w ekonomii nie jest dane raz na zawsze. Niskie bezrobocie również. 

Kalkulator wynagrodzeń 2022. Ile na rękę po obniżce podatku?Kalkulator wynagrodzeń 2022. Ile na rękę po obniżce podatku?Mikołaj Frączak

Ilu bezrobotnych w Polsce

Stopa bezrobocia na poziomie 4,9% przekłada się na 819,7 tys. bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy. To oznacza, że w ciągu miesiąca, z różnych powodów, z pośredniaków wyrejestrowało się, lub zostało wyrejestrowanych 30,5 tysiąca osób. Taka liczbę można porównać do średniej wielkości powiatowego miasta, lub małego powiatu. 

Jak zauważa minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg stopa bezrobocia jest obecnie na niższym poziomie niż przed rozpoczęciem pandemii. 

Z pewnością jest to powód do zadowolenia. Z drugiej jednak strony widmo, które już wisi nad światową ekonomią, może okazać się dużo groźniejsze niż pandemia. 

 

Gdzie najniższe bezrobocie?

Resortowe dane potwierdzają tradycyjną już mocną pozycję rynku pracy w województwie wielkopolskim. Tam wskaźnik ten wynosi symboliczne 2,7%. To oznacza, że w tym regionie bezrobocie praktycznie nie istnieje. Nieźle wygląda także obraz rynku pracy na Warmii i Mazurach, gdzie utrzymuje się najwyższy odsetek osób w wieku produkcyjnym zarejestrowanych w urzędzie pracy. To 7,6%. W skali tego regionu to akurat bardzo dobry odczyt. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Policja rekrutuje kontrterrorystów
Policja

Policja rekrutuje kontrterrorystów

Komenda Główna Policji zachęca do wstąpienia w szeregi kontrterrorystów – czytamy na stronie internetowej stróżów prawa. Przy tej okazji publikuje film (zamieszczamy go poniżej) oraz wywiad...
Konkurs na Polski Produkt Przyszłości
Ciekawostki

Konkurs na Polski Produkt Przyszłości

Jeszcze tylko kilka dni pozostało chętnym firmom do zgłoszenia się do konkursu „Polski Produkt Przyszłości” – przypomina Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Co zrobić by ze swoimi produktami...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!