Rekordowo niska stopa bezrobocia – Takiego odczytu nie było od… 32 lat!

4,9% — tyle według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wyniosła stopa bezrobocia w czerwcu 2022 roku. Po raz ostatni tak niski odczyt polska statystyka odnotowała w lipcu 1990 roku.

Rekordowo niska stopa bezrobocia – Takiego odczytu nie było od… 32 lat!
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 lipca 2022

Niska stopa bezrobocia – cisza przed burzą?

Takie rekordy z pewnością cieszą. Z drugiej jednak strony warto odnieść się do odczytu z 1990 roku, który choć przez lata pozostawał rekordowy, to został odnotowany na „chwilę” przed eksplozją bezrobocia w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. W kontekście aktualnej sytuacji wysokiej inflacji, widma recesji oraz wojny tuż za wschodnią granicą można wyciągnąć jeden wniosek. Nic w ekonomii nie jest dane raz na zawsze. Niskie bezrobocie również. 

Kalkulator wynagrodzeń 2022. Ile na rękę po obniżce podatku?Kalkulator wynagrodzeń 2022. Ile na rękę po obniżce podatku?Mikołaj Frączak

Ilu bezrobotnych w Polsce

Stopa bezrobocia na poziomie 4,9% przekłada się na 819,7 tys. bezrobotnych zarejestrowanych w urzędzie pracy. To oznacza, że w ciągu miesiąca, z różnych powodów, z pośredniaków wyrejestrowało się, lub zostało wyrejestrowanych 30,5 tysiąca osób. Taka liczbę można porównać do średniej wielkości powiatowego miasta, lub małego powiatu. 

Jak zauważa minister pracy i polityki społecznej Marlena Maląg stopa bezrobocia jest obecnie na niższym poziomie niż przed rozpoczęciem pandemii. 

Z pewnością jest to powód do zadowolenia. Z drugiej jednak strony widmo, które już wisi nad światową ekonomią, może okazać się dużo groźniejsze niż pandemia. 

 

Gdzie najniższe bezrobocie?

Resortowe dane potwierdzają tradycyjną już mocną pozycję rynku pracy w województwie wielkopolskim. Tam wskaźnik ten wynosi symboliczne 2,7%. To oznacza, że w tym regionie bezrobocie praktycznie nie istnieje. Nieźle wygląda także obraz rynku pracy na Warmii i Mazurach, gdzie utrzymuje się najwyższy odsetek osób w wieku produkcyjnym zarejestrowanych w urzędzie pracy. To 7,6%. W skali tego regionu to akurat bardzo dobry odczyt. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!