W ZUS padł rekord. Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców

Liczba cudzoziemców, którzy są objęci ubezpieczeniem emerytalnym w Polsce, przekroczyła właśnie milion – poinformował w czwartek (14.07) ZUS. Zdecydowana większość w tej grupie to obywatele Ukrainy.

W ZUS padł rekord. Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 14 lipca 2022

Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce?

Według stanu na dzień publikacji komunikatu liczba cudzoziemców, którzy opłacają w Polsce ubezpieczenie emerytalne, wynosiła 1,012 mln osób. Oznacza to wzrost o 21 tysięcy w porównaniu z majem 2022 roku oraz o 342 tysiące w zestawieniu z danymi sprzed pandemii tj. lutym 2020 r. 

Ilu Ukraińców pracuje w Polsce?

Dwie trzecie nowych ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych to obywatele Ukrainy. Obecnie pracuje ich około 729 tysięcy. To prawie tyle ile wynosi liczba mieszkańców drugiego pod względem populacji miasta w naszym kraju – Krakowa. 

Wsparcie za zakwaterowanie Ukraińców bez numeru PESELWsparcie za zakwaterowanie Ukraińców bez numeru PESELMartyna Kowalska

Nie było masowych wyrejestrowań Ukraińców

Jak informuje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska – „Od wybuchu wojny w Ukrainie nie zauważyliśmy, aby masowo wyrejestrowywano z ubezpieczeń obywateli tego kraju. Potwierdzają to także obecne dane. W ostatnich miesiącach obserwowaliśmy wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce, także Ukraińców” –podsumowuje prezes. 

Coraz większa grupa obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do naszego kraju po 24 lutego 2022 roku, decyduje się na podjęcie pracy w polskich firmach. Licząc od dnia 15 marca 2022 r., pracę w Polsce podjęło przeszło 307 tysięcy Ukraińców, korzystając jednocześnie z zapisów specustawy ułatwiających całą procedurę.

Najwięcej obywateli Ukrainy w ostatnich miesiącach znalazło pracę w trzech województwach – mazowieckim, dolnośląskim oraz wielkopolskim – wynika ze statystyk Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!