Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli bez PIT? Tak, ale jest limit
Od początku lipca rozszerzono krąg podmiotów, które nie muszą płacić PIT od świadczeń otrzymywanych np. od byłych pracodawców. Do tego grona oprócz emerytów i rencistów zalicza się również nauczycieli, którzy pobierają świadczenia kompensacyjne. Do jakiej kwoty obowiązuje zwolnienie?
- Mikołaj Frączak
- /
- 18 lipca 2022
Czym są świadczenia kompensacyjne?
Świadczenia kompensacyjne są rozwiązaniem dedykowanym nauczycielom, wychowawcom, a także innym pracownikom pedagogicznym, którzy są zatrudnieni zarówno w publicznych, jak i niepublicznych placówkach oświatowych, czy edukacyjnych. Trzeba jednak spełnić określone warunki. Warto pamiętać, że taką możliwość nabywa się po osiągnięciu nie tylko określonego wieku, ale także stażu pracy.
Zasady przyznawania świadczeń kompensacyjnych zostały określone w Ustawie z dnia 22 maja 2009 roku o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Takie świadczenie traktowane jest jako forma zasiłku przedemerytalnego.
Zaliczki na PIT do kieszeni pracownika. Od 2023 roku nowa możliwośćMartyna Kowalska
Zwolnienie z PIT dla świadczenia kompensacyjnego
Zgodnie z przepisami kwota takiego zwolnienia wzrosła z 3.000 zł do 4.500 złotych. Choć przepis wszedł w życie 1.07.2022 r., to zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów ma on obowiązywać za cały rok podatkowy.
Zmiany w opodatkowaniu świadczenia kompensacyjnego
Omawiany przepis znajduje się w puli zmian, jakie wprowadził rząd pod szyldem „Niskie Podatki”. Jak twierdzi resort finansów, nowe brzmienie przepisów jest korzystniejsze dla podatników.
„Zwolnienie z PIT rozszerzone zostało na osoby pobierające nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Co więcej, kwota zwolniona z podatku wzrosła z 3000 zł do 4500 zł” – czytamy w komunikacie ministerstwa finansów.
Co trzeba zrobić, by skorzystać ze zwolnienia dla świadczeń kompensacyjnych?
Odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi - „nic”. Według zapewnień fiskusa, zwolnienie, o którym mówimy, obowiązuje na mocy ustawy. To oznacza, że nauczyciel korzystający ze świadczenia kompensacyjnego nie musi wypełniać, ani wysyłać żadnych wniosków. Nie ma również podstaw, by wykazywać taką możliwość w rocznym zeznaniu podatkowym.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.