Nowy portal dla Ukraińców poszukujących pracy w Polsce

Pracawpolsce.gov.pl to nowe narzędzie wsparcia na rynku pracy dla obywateli Ukrainy. Za stworzenie nowego portalu odpowiedzialne są Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej i Cyfryzacja KPRM.

Nowy portal dla Ukraińców poszukujących pracy w Polsce
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 lipca 2022

Gdzie Ukraińcy mogą szukać pracy?

Według najnowszych statystyk resortu rodziny i polityki społecznej odpowiedzialnego za rynek pracy, w ramach uproszczonej procedury pracę w naszym kraju znalazło prawie 300 tysięcy obywateli Ukrainy. Teraz do ich dyspozycji jest nowe narzędzie, za pomocą którego łatwo znajdą zatrudnienie.

Rząd chwali się obecnie dobrą kondycją rynku zatrudnienia. Dość powiedzieć, że według szacunków, stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu była najniższa od… 32 lat i wyniosła 4,9%. 

Wsparcie za zakwaterowanie Ukraińców bez numeru PESELWsparcie za zakwaterowanie Ukraińców bez numeru PESELMartyna Kowalska

Wypełnianie luk na rynku pracy

MRiPS ocenia, że nasi wschodni sąsiedzi, którzy uciekli przed wojną do Polski skutecznie wypełniają luki w części branż. Od samego początku wojny w Ukrainie wspieramy naszych sąsiadów, zależy nam, by jak najszybciej mogli osiągnąć samodzielność, poczuć się w Polsce jak w domu. Jedną z najważniejszych kwestii jest tu praca i możliwość utrzymania siebie i swojej rodziny” - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Gdzie Ukraińcy mogą szukać pracy? 

W ostatnich dniach został uruchomiony portal www.pracawpolsce.gov.pl, który ułatwia nawiązywanie kontaktów między pracodawcami, a osobami szukającymi zatrudnienia. Obywatele Ukrainy mogą za jego pośrednictwem udostępnić dane dotyczące swojego doświadczenia, umiejętności wykształcenia. Na bazie tych informacji system prześle informację zwrotną o ofertach pracy oraz dane kontaktowe do firm, które aktualnie rekrutują nowych pracowników. 

Według zapowiedzi Cyfryzacji KPRM portal jest całkowicie bezpłatny. To kolejne rozwiązanie, które upraszcza i usprawnia proces znajdowania zatrudnienia. Jest także uzupełnieniem pomocy realizowanej na rzecz obywateli Ukrainy przez urzędy pracy” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na temat portalu. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!