Zasadnicza dobrowolna służba wojskowa - ilu chętnych?

8 tysięcy osób zgłosiło się na szkolenie w tamach zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Ta nowa formuła odbywania służby w armii powstała na mocy przepisów przyjętej w tym roku Ustawy o obronie Ojczyzny. 

Zasadnicza dobrowolna służba wojskowa - ilu chętnych?
  • Michał Górecki
  • /
  • 4 lipca 2022

Zasadnicza dobrowolna służba wojskowa

Nabór do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rozpoczął się 21 maja 2022 roku. Inauguracji towarzyszyły liczne pikniki wojskowe zorganizowane w 32 miastach. Od teraz, każda osoba, która chciałaby służyć w Wojsku Polskim ma do wyboru nie tylko zawodową służbę, czy WOT, ale także nową, dobrowolną formę. 

Zgodnie z przyjętymi zasadami, każdy kandydat na żołnierza przechodzi dwa etapy. Pierwszy to 28-dniowe szkolenie podstawowe, zakończone złożeniem przysięgi wojskowej. Potem żołnierz jest kierowany na 11-miesięczne specjalistyczne szkolenie, które odbywa się w jednostce wojskowej. Co ważne, nie ma w tym wypadku obowiązku koszarowania. 

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa – popularność.

Jak podaje Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie jeszcze w 2022 roku istnieje możliwość przeszkolenia nawet 15 tysięcy ochotników. Do pierwszych dni lipca, do Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji napłynęło 8 tysięcy wniosków o szkolenie. To oznacza, że ponad połowa miejsc na ten rok jest już zajęta. 

Rozbudowa Wojska Polskiego

Jednym z priorytetów resortu obrony jest doposażenie polskiej armii w nowoczesny sprzęt. W obecnych uwarunkowaniach geopolitycznych konieczne jest także zwiększenie liczebności wojska. Ważnym krokiem w tym kierunku było przyjęcie wspomnianej ustawy o obronie Ojczyzny. Pozwala ona na uproszczenie całego procesu rekrutacji, oraz tworzy nowe formy służby w armii. Akt prawny pozwala także na zwiększenie finansowania wojska. 

Celem jest zwiększenie liczebne Sił Zbrojnych RP do 300 tys. żołnierzy, w tym 250 tys. żołnierzy zawodowych oraz 50 tys. żołnierzy OT i zbudowanie nowych związków taktycznych w szczególności  na wschodzie Polski” – czytamy w komunikacie MON. 

Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Mikołaj Frączak

Ile zarabia ochotnik w Wojsku Polskim?

Ochotnik dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej podczas służby otrzymuje uposażenie ustalone na poziomie 4560 zł. MON przypomina, że osoby do 26. roku życia zwolnione są z konieczności opłacania podatku PIT. „W trakcie służby można podnieść swoje kwalifikacje zawodowe, np. zrobić prawo jazdy, uzyskać uprawnienia dla operatora maszyn czy spawacza, zrobić patent nurka oraz skoczka spadochronowego. Zyskuje również pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej. Ci, którzy nie zdecydują się po cyklu szkoleniowym kontynuować służby, przechodzą do rezerwy. Mają prawo  pierwszeństwo przy zatrudnieniu np.  w administracji publicznej” – zachęca resort obrony narodowej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!