Ilu Ukraińców dostało pracę w Polsce od wybuchu wojny?

Ponad 270 tysięcy obywateli Ukrainy otrzymało zatrudnienie w Polsce na podstawie uproszczonej procedury wprowadzonej od 15 marca 2022 r. — informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Które regiony prowadzą w tym zestawieniu?

Ilu Ukraińców dostało pracę w Polsce od wybuchu wojny?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 lipca 2022

Liczba pracowników z Ukrainy

270 tysięcy to niemal tyle, ile wynosi liczba mieszkańców Białegostoku (290 tys.). To właśnie tyle osób z Ukrainy zdobyło pracę w ramach uproszczonych przepisów, które zostały wprowadzone od 15 marca 2022, czyli niecały miesiąc po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Ze statystyk resortu pracy wynika, że zdecydowana większość, bo 194 tys. stanowią kobiety. 

Gdzie pracuje najwięcej Ukraińców?

Wiadomo, że regionem, w którym najwięcej osób z Ukrainy otrzymało zatrudnienie, jest Mazowsze. Na kolejnych miejscach znalazły się – woj. dolnośląskie, łódzkie, oraz wielkopolskie.

Z raportu MRiPS wynika, że najwięcej Ukraińców zdobywa pracę w przetwórstwie przemysłowym, a także transporcie i gospodarce magazynowej, czyli szeroko rozumianej logistyce. W dalszej kolejności mówimy o działalności związanej z zakwaterowaniem oraz gastronomią, rolnictwie i budownictwie. W statystykach pojawiają się także powiadomienia o zatrudnieniu lekarzy, pielęgniarek, opiekunów osoby starszej oraz pomocniczego personelu medycznego. 

Stałe dowództwo V Korpusu Armii USA w Poznaniu. Co to oznacza dla Polski?Stałe dowództwo V Korpusu Armii USA w Poznaniu. Co to oznacza dla Polski?Anna Malinowska

Wpływ zatrudnienia Ukraińców na rynek pracy

Jak ocenia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg - „Dane z rynku pracy potwierdzają, jak potrzebne były przygotowane przez rząd przepisy upraszczające i przyspieszające proces zatrudniania obywateli Ukrainy. Pracownicy ci zajmują ważne miejsce na rynku pracy w Polsce, podejmując zatrudnienie w branżach zmagających się z brakami kadrowymi” – ocenia szefowa resortu odpowiedzialnego m.in. za rynek pracy.

Bezrobocie nadal maleje

Główny Urząd Statystyczny mimo napływu pracowników z Ukrainy raportuje spadek bezrobocia. W maju 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła 5,1%. To spadek zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Dobre wieści z polskiego rynku pracy potwierdza także Eurostat, który zalicza Polskę do czołówki państw UE z najniższym poziomem bezrobocia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!