Ilu Ukraińców dostało pracę w Polsce od wybuchu wojny?

Ponad 270 tysięcy obywateli Ukrainy otrzymało zatrudnienie w Polsce na podstawie uproszczonej procedury wprowadzonej od 15 marca 2022 r. — informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Które regiony prowadzą w tym zestawieniu?

Ilu Ukraińców dostało pracę w Polsce od wybuchu wojny?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 4 lipca 2022

Liczba pracowników z Ukrainy

270 tysięcy to niemal tyle, ile wynosi liczba mieszkańców Białegostoku (290 tys.). To właśnie tyle osób z Ukrainy zdobyło pracę w ramach uproszczonych przepisów, które zostały wprowadzone od 15 marca 2022, czyli niecały miesiąc po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Ze statystyk resortu pracy wynika, że zdecydowana większość, bo 194 tys. stanowią kobiety. 

Gdzie pracuje najwięcej Ukraińców?

Wiadomo, że regionem, w którym najwięcej osób z Ukrainy otrzymało zatrudnienie, jest Mazowsze. Na kolejnych miejscach znalazły się – woj. dolnośląskie, łódzkie, oraz wielkopolskie.

Z raportu MRiPS wynika, że najwięcej Ukraińców zdobywa pracę w przetwórstwie przemysłowym, a także transporcie i gospodarce magazynowej, czyli szeroko rozumianej logistyce. W dalszej kolejności mówimy o działalności związanej z zakwaterowaniem oraz gastronomią, rolnictwie i budownictwie. W statystykach pojawiają się także powiadomienia o zatrudnieniu lekarzy, pielęgniarek, opiekunów osoby starszej oraz pomocniczego personelu medycznego. 

Stałe dowództwo V Korpusu Armii USA w Poznaniu. Co to oznacza dla Polski?Stałe dowództwo V Korpusu Armii USA w Poznaniu. Co to oznacza dla Polski?Anna Malinowska

Wpływ zatrudnienia Ukraińców na rynek pracy

Jak ocenia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg - „Dane z rynku pracy potwierdzają, jak potrzebne były przygotowane przez rząd przepisy upraszczające i przyspieszające proces zatrudniania obywateli Ukrainy. Pracownicy ci zajmują ważne miejsce na rynku pracy w Polsce, podejmując zatrudnienie w branżach zmagających się z brakami kadrowymi” – ocenia szefowa resortu odpowiedzialnego m.in. za rynek pracy.

Bezrobocie nadal maleje

Główny Urząd Statystyczny mimo napływu pracowników z Ukrainy raportuje spadek bezrobocia. W maju 2022 r. stopa bezrobocia wyniosła 5,1%. To spadek zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Dobre wieści z polskiego rynku pracy potwierdza także Eurostat, który zalicza Polskę do czołówki państw UE z najniższym poziomem bezrobocia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!