Stałe dowództwo V Korpusu Armii USA w Poznaniu. Co to oznacza dla Polski?

W Polsce powstanie stałe dowództwo V Korpusu Wojsk Lądowych USA – oświadczył podczas szczytu NATO w Madrycie prezydent USA Joe Biden. Amerykanie już zapowiadają przeniesienie stałego dowództwa Piątego Korpusu zza oceanu do Europy. Wiadomo już, że będzie to nasz kraj. Najpewniej siedzibą dowództwa będzie Poznań.

Stałe dowództwo V Korpusu Armii USA w Poznaniu. Co to oznacza dla Polski?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 30 czerwca 2022

V Korpus U.S. Army w Polsce

Już od jesieni 2020 roku w Poznaniu działa najbardziej wysunięte na wschód stanowisko dowodzenia, które koordynuje działanie sił lądowych Stanów Zjednoczonych na Starym Kontynencie. 

Przypomnijmy, że niedługo po napaści Rosji na Ukrainę, władze USA zapowiedziały, że w niedalekiej przeszłości zostanie przeniesione do Europy stałe dowództwo V korpusu. Decyzja ta wiąże się z przerzuceniem z Fort Knox kolejnych żołnierzy do Niemiec oraz Polski. Teraz wiadomo, że stałe dowództwo korpusu będzie zlokalizowane w naszym kraju. 

V Korpus zwiększy bezpieczeństwo Polski? 

Na zwiększenie bezpieczeństwa Polski wpłynie nie tylko utworzenie w naszym kraju stałego dowództwa Piątego Korpusu Wojsk Lądowych USA, ale także włączenie w struktury sojuszu Szwecji oraz Finlandii. To właśnie podczas zakończonego właśnie szczytu w Madrycie powstały decyzje w tym zakresie i oficjalne zaproszenie Skandynawów do NATO.

Prezydent Joe Biden na spotkaniu ze swoimi żołnierzami w RzeszowiePrezydent Joe Biden na spotkaniu ze swoimi żołnierzami w RzeszowieMonika Świetlińska


Rozbudowa wielonarodowych batalionowych grup bojowych

Inną ważną informacją jest możliwość rozbudowy, w razie potrzeby, rozlokowanych wzdłuż wschodniej flanki NATO wielonarodowych batalionowych grup bojowych do poziomu brygad. W ocenie ministra obrony Mariusza Błaszczaka, decyzje w tym zakresie będą zależały od potrzeb poszczególnych państw, a także rozlokowanych sił. W ramach wzmocnionej wysuniętej obecności (eFP) w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie stacjonują cztery wielonarodowe batalionowe grupy bojowe NATO. W przeddzień szczytu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oprócz rozbudowy sił wysokiej gotowości z 40 tys. do 300 tys. żołnierzy zapowiedział zwiększenie potencjału grup bojowych do poziomu brygad” -czytamy w komunikacie resortu obrony.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!