Praca w upale. Jakie są Twoje prawa?

Prawo jasno określa warunki, jakie musi stworzyć pracodawca osobom wykonującym obowiązki zawodowe w warunkach upału. Inspekcja pracy może sprawdzić, czy prawa pracownika są respektowane.

Praca w upale. Jakie są Twoje prawa?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 28 czerwca 2022

Praca w upale — co na to prawo?

Temperatury w Polsce sięgają w ostatnich dniach rekordowych wartości. Lekarze przestrzegają przed wpływem upału na organizm człowieka. Faktycznie, gdy temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, trudno oczekiwać, że wydajność pracownika będzie taka sama jak przy umiarkowanych wartościach. Trzeba pamiętać, że prawo stawia jasne obowiązki po stronie pracodawcy. Kiedy żar leje się z nieba, pracodawca powinien o Ciebie odpowiednio zadbać. 

Kiedy pracodawca musi zapewnić wodę pracownikowi

Wartością graniczną, po której przekroczeniu zastosowanie mają konkretne przepisy, jest 28 stopni Celsjusza. Po przekroczeniu tej granicy pracodawca jest zobowiązany np. do zapewnienia pracownikom bezpłatnych zimnych napojów. Zazwyczaj jest to woda mineralna. Zdaniem lekarzy, najlepiej by była to woda średnio lub niskozmineralizowana w odpowiednio niskiej temperaturze. Lepiej, jeśli będzie niegazowana. Napoje słodzone w upalne dni sprawdzają się średnio. Niektóre z nich mogą zwiększać pragnienie, czyli przynieść zupełnie odwrotny efekt. 

Dwójka małych dzieci w rozgrzanym aucie. Śmiertelna pułapka przed Dworcem CentralnymDwójka małych dzieci w rozgrzanym aucie. Śmiertelna pułapka przed Dworcem CentralnymMichał Górecki


Ile wody musi kupić pracodawca dla jednego pracownika?

Prawo nie określa, ile litrów „na głowę” musi zostać zapewnionych w przypadku upału. W ocenie prawników mówimy raczej o ilościach, które zaspokajają potrzeby pracowników wykonujących swoje obowiązki w ekstremalnie wysokich temperaturach. Można się spodziewać, że zupełnie inne ilości będą potrzebne przy lekkich pracach w cieniu, a inne w warunkach ciężkiej, fizycznej pracy w pełnym słońcu np. na budowie, czy podczas remontów dróg. Ważne jest zatem kryterium zdroworozsądkowe. Pytanie do pracowników „ile potrzebujecie wody” może rozwiać wątpliwości. Z pewnością spotka się z uznaniem ekipy pracującej w upale na zewnątrz.

W sytuacji, w której pracownicy wykonują tzw. prace brudzące, pracodawca ma obowiązek zapewnienia pracownikom minimum 90 litrów wody do celów higienicznych. Mowa o ilości w przeliczeniu na jednego pracownika. 

Gdzie odpocząć w czasie upału? 

Inspekcja pracy zwraca uwagę także na miejsce odpoczynku osób pracujących w upale. Po pierwsze, czas na pauzę musi być bezwzględnie zapewniony. Po drugie istotne jest miejsce przerwy. Dobrze, jeśli to będzie miejsce pod dachem lub w cieniu. 

Są pracodawcy, którzy dodatkowo zapewniają swoim pracownikom np. krótsze godziny pracy, nakrycie głowy oraz przewiewną i lekką odzież roboczą. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!