fb

Nowy trend polskiego HR. Coraz więcej Polaków chce pracować w... IT

Już 25% Polaków zastanawia się nad przebranżowieniem do IT. Tak wynika z raportu firmy Evolution. Z badania wynika, że poza atrakcyjnymi zarobkami ponad połowa specjalistów z tej branży liczy na możliwość nieustannego rozwoju i udział w ciekawych projektach.

Nowy trend polskiego HR. Coraz więcej Polaków chce pracować w... IT
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 1 czerwca 2022

Polacy chcą rozwijać się w IT

Badanie, które przeprowadziła firma Evolution, pokazuje nie tylko mocne zainteresowanie Polaków sektorem IT w kontekście drogi zawodowej, ale również ambicje pracowników znad Wisły. Już blisko 25% Polaków myśli o zmianie branży na IT. Dodatkowo tuż za wysokimi zarobkami Polacy, jako czynnik zachęcający ich do podjęcia pracy w tej branży, wymieniają: możliwość nieustannego rozwoju (59,50 proc.), udział w ciekawych projektach (57,85 proc.) i możliwość obcowania z nowymi technologiami (54,13 proc.). To pokazuje, jak bardzo ambitni są inżynierowie w naszym kraju.

Praca zdalna trafi do Kodeksu pracy. Rząd przyjął projekt ustawyPraca zdalna trafi do Kodeksu pracy. Rząd przyjął projekt ustawyMikołaj Frączak

– Atrakcyjne wynagrodzenie, premie, czy ciekawe bonusy rzeczywiście potrafią sprawić, że specjalista zastanowi się nad zmianą pracy. Specjaliści IT oczekują od pracodawców ciekawych wyzwań, angażujących projektów i możliwości ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji – komentuje Konrad Brominski z Evolution.

Kandydaci chwalą sobie swobodę w pracy w IT

Elastyczne podejście do pracownika (43,80 proc. ankietowanych odpowiedziało, że liczy na to w pracy w IT) i możliwość pracy zdalnej (60,33 proc. oczekuje tego od potencjalnego pracodawcy w IT), to kolejne elementy, które padają w raporcie. Ważna dla Polaków jest również zgrana załoga w pracy – 64,88 proc. ankietowanych wskazała, że oczekuje dobrej atmosfery w zespole.

Jednocześnie potencjalni kandydaci oczekują, że praca w IT da im elastyczny czas pracy (60,33 proc.), możliwość pracy z dowolnego miejsca na Ziemi (59,09 proc.), czy możliwość rozwoju kompetencji (50,41 proc.).

Ile zarabia praktykant?Ile zarabia praktykant?Michał Górecki

Co ciekawe, a może w pewnym sensie niepokojące, tylko 23,55 proc. badanych powiedziało, że praca w IT może zapewnić im work-life balance.

Jakie dziedziny IT interesują Polaków? 

Mogłoby się wydawać, że na pierwszym miejscu w odpowiedziach na to pytanie znajdzie się programowanie, a jak się okazuje jednak nie. Najwięcej ankietowanych (30,17 proc.) wskazało obszar testowania oprogramowania, samo programowanie znalazło się na drugim miejscu (18,60 proc.), a na trzecim (11,16 proc.) obsługa IT.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Co to jest przesmyk suwalski?
Aktualności

Co to jest przesmyk suwalski?

Przesmyk Suwalski nazywany także jako „Suwałki Gap” to obecnie jeden z najczęściej wymienianych terminów w kontekście potencjalnego konfliktu na linii NATO-Rosja. Co on oznacza?...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!