fb

Ile zarabia praktykant?

Zdobycie doświadczenia zawodowego, to największe wyzwanie dla osób u progu kariery zawodowej. Często najlepszym rozwiązaniem są praktyki zawodowe, które można odbyć jeszcze w czasie nauki w szkole ponadpodstawowej lub na studiach. Ich uczestnicy nie mogą jednak liczyć na zarobki zdecydowanie przekraczające minimalną pensję. Ile zarabia praktykant?

Ile zarabia praktykant?
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 maja 2022

Płatne praktyki – na jakie miesięczne wynagrodzenie można liczyć?

Miesięczne wynagrodzenie za płatne praktyki zależy od dwóch czynników – pierwszy to stawka godzinowa, druga zaś to wymiar czasu praktyk. Osoby pracujące w pełnym wymiarze przekraczają pułap najniższej krajowej tj 3.010 zł brutto. Najczęściej miesięczne wynagrodzenie praktykantów zawiera się między 3010 a 4000 zł brutto.

Tu istotny jest także trzeci czynnik, jakim jest rodzaj zadań i „produktywność” wynikająca nie tylko z programu takiej pracy, ale także umiejętności praktykanta. Na pewne bonusy mogą liczyć praktykanci pracujący np. w zawodzie kelnera, którzy oprócz pensji mogą liczyć także na napiwki od obsługiwanych klientów.

Ile zarabia sprzątaczka? Minimalna krajowa nie jest już standardemIle zarabia sprzątaczka? Minimalna krajowa nie jest już standardemMichał Górecki


Wynagrodzenie w czasie praktyk

Wielu praktykantów z uwagi na inne obowiązki wynikające np. z edukacji lub studiowania nie jest w stanie pracować w pełnym wymiarze ośmiu godzin dziennie. W takim wypadku, wynagrodzenie w okolicach 2.000 – 2.500 złotych miesięcznie można uznać, za cenne uzupełnienie budżetu młodego człowieka. 

Gdzie najlepiej płatne praktyki?

Na najlepiej płatne praktyki mogą liczyć m.in. osoby zdobywające doświadczenie np. w branży IT, które mogą zaoferować dodatkową wartość dla pracodawcy np. w postaci umiejętności programowania. Wielu z nich, po praktykach rozpoczyna pracę na etacie. 

W tej branży wynagrodzenie za praktyki dla najlepszych może zdecydowanie przekroczyć 4.000 zł brutto, w zależności od osiągnięć i umiejętności. Wielu pracodawców w tym sektorze, traktuje praktyki jako jeden ze sposobów pozyskiwania nowych pracowników na mocno konkurencyjnym rynku. W takim przypadku atrakcyjne wynagrodzenie dla najlepszych, już na wczesnym etapie może być jednym z czynników, który przekona potencjalnego kandydata do pozostania w firmie i to na zdecydowanie lepszych warunkach!

Zalety praktyk

Trzeba jednak pamiętać, że główną zaletą praktyk, niezależnie od wieku, wykształcenia jest po pierwsze zdobycie doświadczenia zawodowego, w tym umiejętności miękkich takich jak współpraca w zespole, planowanie, odporność na stres. Po drugie to szansa na znalezienie stałej pracy. Jak wspomnieliśmy, najlepsi praktykanci, często zostają w firmie na dłużej. Wówczas praktyka zamienia się w pierwszy, prawdziwy etat. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!