Rzemieślnicy z rządowym wsparciem. Czym jest Polski Inkubator Rzemiosła?
Rusza druga edycja Polskiego Inkubatora Rzemiosła. Tym razem, według zapowiedzi resortu rozwoju, projekt potrwa dwa lata. Ruszył właśnie nabór chętnych, prowadzony w formie elektronicznej. Na jakie wparcie mogą liczyć rzemieślnicy?
- Anna Malinowska
- /
- 27 maja 2022
Pieniądze dla rzemieślników
Podczas drugiej edycji otwartego konkursu zorganizowanego w ramach Polskiego Inkubatora Rzemiosła, łączna kwota przeznaczona na dotacje wyniesie 19,2 mln złotych. Z tej puli 4 mln zostaną przeznaczone na wsparcie instytucjonalne i infrastrukturalne dla organizacji zrzeszających rzemieślników.
Zdecydowanie większa część, aż 15,2 mln złotych trafi na działania wspierające rozwój oraz promocję kształcenia dualnego w rzemiośle.
Pieniądze dla firm, które popadły w problemyMichał Górecki
Czym jest kształcenie dualne?
Kształcenie dualne uważane jest za jedno z najlepszych, najstarszych i najbardziej efektywnych form kształcenia w zawodach rzemieślniczych.
Opiera się ono na modelu „uczeń-mistrz”. Młodzi kandydaci na rzemieślników, poznają tajniki wybranego przez siebie zawodu poprzez kontakt z doświadczonym specjalistą w danej dziedzinie. Ten rodzaj kształcenia w rzemiośle praktykowany jest od niepamiętnych czasów. I choć zmieniają się jego formy, główna idea zdobywania doświadczenia pozostaje taka sama. Rządowy Program Polski Inkubator Rzemiosła wspiera nabywanie umiejętności zawodowych już na etapie kształcenia, co gwarantuje młodym Polakom zdobycie stabilnej, dobrze płatnej pracy” - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Piotr Mazurek.
Beneficjenci Polskiego Inkubatora Rzemiosła
Program „Polski Inkubator Rzemiosła” w edycji 2022 został opracowany z myślą o organizacjach skupiających rzemieślników. W ocenie MRiT w ten sposób będą one mogły wzmocnić swój potencjał, a także poprawić zdolność działania na rzecz rozwoju zarówno przedsiębiorczości, jak i kształcenia dualnego.
Obecna edycja konkursu potrwa dwa lata. Każda organizacja pozarządowa kwalifikująca się do programu może zarówno w 2022 roku jak i w 2023 roku ubiegać się o dofinansowanie swoich działań do poziomu 90 tysięcy złotych.
Kto jest organizatorem Polskiego Inkubatora Rzemiosła?
Rządowy program „Polski Inkubator Rzemiosła” powstał w 2021 roku we współpracy ówczesnego Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (teraz jest to Ministerstwo Rozwoju i Technologii) z Narodowym Instytutem Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Więcej informacji o tej inicjatywie można przeczytać tutaj.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.