Jak sprawdzić internet w danej gminie? Nowe narzędzie
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów udostępni obywatelom bezpłatną bazę danych, dzięki której będzie można sprawdzić dostępność sieci w każdej gminie w naszym kraju. Informacje te przydadzą się nie tylko osobom planującym przeprowadzkę, czy inwestycje, ale także tym wyjeżdżającym na urlop.
- Anna Malinowska
- /
- 5 lipca 2022
Internet szerokopasmowy w Polsce
Departament odpowiedzialny za cyfryzację w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mówi wprost: nasz kraj „obecnie jest placem budowy nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych”. Zgodnie z oficjalnymi danymi środki z Programu Operacyjnego „Polska Cyfrowa” zapewnią finansowanie budowy ponad 100 tysięcy km sieci światłowodowych. To aż 2,5 razy więcej niż wynosi długość… ziemskiego Równika.
Zgodnie z harmonogramem między 2021, a 2027 rokiem w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz pieniędzy unijnych ma cyfrowe inwestycje trafi przeszło 2 mld złotych na dalsze rozwijanie infrastruktury szerokopasmowej. To oznacza, że powstaną kolejne setki tysięcy kilometrów nowoczesnej sieci, która zapewni dostęp do internetu dla minimum 1,6 mln adresów.
Koniec 2G i 3G. Czy stare telefony komórkowe przestaną działać?Mikołaj Frączak
Jak działa wyszukiwarka UKE?
Jednym z obecnie działających narzędzi, które pozwala na sprawdzenie dostępności internetu jest wyszukiwarka Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) dostępna pod tym linkiem. KPRM ocenia jednak, że z punktu widzenia obywatela powyższe narzędzie nie jest doskonałe. W bazie danych pojawiają się błędy, a aktualizacje danych odbywają się raz w roku. „Zdarza się, że wyszukiwarka pokazuje informacje o usługach światłowodowych wyspecjalizowanych podmiotów, które nie są kierowane do gospodarstw domowych” – czytamy w komunikacie cyfryzacji KPRM.
Czym jest baza SIDUSIS?
„SIDUSIS” to skrót od nazwy „System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego”. Docelowo będzie bezpłatną publiczną bazą danych z informacjami na temat rodzaju usług dostępu do sieci na danym obszarze. Dane mają być publikowane w sposób ciągły, czego dziś nie zapewnia baza w wyszukiwarce Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Z bazy będą mogli korzystać obywatele, przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz administracja. Ogólnodostępna baza ma ruszyć jeszcze w 2022 roku.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.