Jak sprawdzić internet w danej gminie? Nowe narzędzie

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów udostępni obywatelom bezpłatną bazę danych, dzięki której będzie można sprawdzić dostępność sieci w każdej gminie w naszym kraju. Informacje te przydadzą się nie tylko osobom planującym przeprowadzkę, czy inwestycje, ale także tym wyjeżdżającym na urlop. 

Jak sprawdzić internet w danej gminie? Nowe narzędzie
  • Anna Malinowska
  • /
  • 5 lipca 2022

Internet szerokopasmowy w Polsce

Departament odpowiedzialny za cyfryzację w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów mówi wprost: nasz kraj „obecnie jest placem budowy nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych”. Zgodnie z oficjalnymi danymi środki z Programu Operacyjnego „Polska Cyfrowa” zapewnią finansowanie budowy ponad 100 tysięcy km sieci światłowodowych. To aż 2,5 razy więcej niż wynosi długość… ziemskiego Równika. 

Zgodnie z harmonogramem między 2021, a 2027 rokiem w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz pieniędzy unijnych ma cyfrowe inwestycje trafi przeszło 2 mld złotych na dalsze rozwijanie infrastruktury szerokopasmowej. To oznacza, że powstaną kolejne setki tysięcy kilometrów nowoczesnej sieci, która zapewni dostęp do internetu dla minimum 1,6 mln adresów. 

Koniec 2G i 3G. Czy stare telefony komórkowe przestaną działać?Koniec 2G i 3G. Czy stare telefony komórkowe przestaną działać?Mikołaj Frączak

Jak działa wyszukiwarka UKE? 

Jednym z obecnie działających narzędzi, które pozwala na sprawdzenie dostępności internetu jest wyszukiwarka Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) dostępna pod tym linkiem. KPRM ocenia jednak, że z punktu widzenia obywatela powyższe narzędzie nie jest doskonałe. W bazie danych pojawiają się błędy, a aktualizacje danych odbywają się raz w roku. Zdarza się, że wyszukiwarka pokazuje informacje o usługach światłowodowych wyspecjalizowanych podmiotów, które nie są kierowane do gospodarstw domowych” – czytamy w komunikacie cyfryzacji KPRM. 

Czym jest baza SIDUSIS?

„SIDUSIS” to skrót od nazwy „System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego”. Docelowo będzie bezpłatną publiczną bazą danych z informacjami na temat rodzaju usług dostępu do sieci na danym obszarze. Dane mają być publikowane w sposób ciągły, czego dziś nie zapewnia baza w wyszukiwarce Urzędu Komunikacji Elektronicznej. 

Z bazy będą mogli korzystać obywatele, przedsiębiorcy telekomunikacyjni oraz administracja. Ogólnodostępna baza ma ruszyć jeszcze w 2022 roku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?
Praca

Czy pracodawca ma prawo do oceny pracownika?

Ocena pracownika jest istotnym elementem systemu zarządzania zasobami ludzkimi. Pracodawca jest zobowiązany do dokonywania ocen pracowników w różnych sytuacjach — przy rekrutacji, przy przyznawaniu...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!