Wakacje kredytowe - co ostatecznie zdecydował Sejm?

Wakacje kredytowe stają się faktem. Z przepisów, które mogą ulżyć wielu kredytobiorcom, będzie można skorzystać jeszcze w tym roku. Ustawa w tej sprawie przyjęta przez Sejm teraz czeka na podpis prezydenta. 

Wakacje kredytowe - co ostatecznie zdecydował Sejm?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 8 lipca 2022

Wakacje kredytowe – od kiedy

Po przyjęciu przez Sejm ustawy wprowadzającej wakacje kredytowe można się spodziewać, że pierwsze wnioski o chwilę oddechu w spłacie zobowiązań będzie można składać w sierpniu. Dokładnie o takim terminie kilka dni temu wspominał podczas konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. 

Od 1 lipca 2022 roku niższa stawka PITOd 1 lipca 2022 roku niższa stawka PITMichał Górecki

Na czym polegają wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe w istocie są przesunięciem płatności raty kredytu. W przypadku tego rozwiązania mówimy o ośmiu ratach. Czterech w 2022 roku oraz czterech w 2023 roku.

Ustawa przewiduje, że w br. osoba uprawniona do wakacji kredytowych będzie mogła ustalić sobie przerwę w spłacaniu rat po 2 miesiące w trzecim i w czwartym kwartale licząc od 1 sierpnia 2022 roku. 

Z kolei w przyszłym roku z przywileju wakacji kredytowych będzie można skorzystać raz w każdym kwartale. Łącznie, w ciągu niespełna 1,5 roku mówimy aż o ośmiu miesiącach odpoczynku od spłat.

Wakacje kredytowe – kapitał, czy odsetki?

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak również odsetkowej spłacanego kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone i nie będą się z tą operacją wiązały żadne dodatkowe odsetki czy koszty, za wyjątkiem opłat ubezpieczeniowych.

Dla kogo wakacje kredytowe?

Rozwiązanie to dotyczy osób, które posiadają kredyty hipoteczne w PLN, zaciągnięte na własny cel mieszkaniowy. To oznacza, że z gronia „beneficjentów” ustawy odpadają osoby, które zakupiły nieruchomość np. pod wynajem lub działalność gospodarczą. 

Jak wyjaśnia w komunikacie Rada Ministrów Z wakacji kredytowych skorzystać będzie można niezależnie od daty udzielenia kredytu hipotecznego. Od początku projektowania tych przepisów intencją Rządu i ustawodawcy było, aby nie różnicować sytuacji konsumenta w zależności od tego czy umowa kredytu hipotecznego została zawarta przed, czy po 22 lipca 2017 r.”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!