Łatwiej o pieniądze w Programie „Czyste Powietrze+”

Od 15 lipca program „Czyste powietrze+” będzie realizowany z prefinansowaniem. To oznacza, że beneficjent jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji będzie mógł liczyć na wypłatę nawet 50% maksymalnej kwoty dotacji.

Łatwiej o pieniądze w Programie „Czyste Powietrze+”
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 6 lipca 2022

Czym jest program „Czyste powietrze”?

Program „Czyste powietrze” funkcjonuje od września 2018 roku. Jak zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), podlega ona stałej ocenie oraz zmianom. Chodzi o to, by był efektywnym narzędziem wspierającym Polaków w procesie wymiany kotłów na paliwa stałe na nowocześniejsze rozwiązania, a także inwestycji termomodernizacyjnych budynków mieszkalnych. 

Dla kogo prefinansowanie w programie „Czyste Powietrze+” 

Proponowana zasada prefinansowania to kolejna zmiana w programie, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym, uwzględniając skomplikowane obecnie uwarunkowania geopolityczne i rynkowe, w tym inflację i rosnące ceny nośników energii. Teraz beneficjenci nie będą musieli czekać na pieniądze – dostaną je relatywnie szybko po złożeniu wniosku o dotację” – informuje NFOŚiGW. 

Prefinansowanie w programie „Czyste Powietrze+”skierowane jest do osób starających się o wsparcie w drugiej i trzeciej części tego mechanizmu. To rozwiązanie ma być dostępne dla nowych osób, które składają wnioski. Warunkiem otrzymania wcześniejszej transzy pieniędzy jest przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy, którą zawarliśmy z wykonawcą na przeprowadzenie jasno określonych prac. 

Pieniądze w ramach prefinansowania mają być wypłacane bezpośrednio na konto wykonawcy. 

Do szkół powrócą stołówki i jadalnieDo szkół powrócą stołówki i jadalnieMartyna Kowalska


Jak składać dokumenty w programie „Czyste powietrze”?

Osoby ubiegające się o dotacje powinny skorzystać z generatora wniosków, który znajduje się na witrynie internetowej funduszu. Formularz ma być rozszerzony o dodatkowe warunki, które wiążą się bezpośrednio z prefinansowaniem – jeśli oczywiście autor wniosku będzie chciał z takiej możliwości skorzystać. 

Kiedy pieniądze z prefinansowania?


Według NFOŚiGW proces rozpatrywania wniosku ma trwać do 14 dni. W ciągu kolejnych dwóch tygodni od zawarcia umowy z beneficjentem transza zaliczkowa trafi na konto wykonawcy. 

Po zrealizowaniu całego przedsięwzięcia właściciel remontowanego domu jednorodzinnego złoży końcowy wniosek o płatność, zawierający ostateczną fakturę, protokół odbioru, który będzie dokumentował wykonanie całości prac oraz potwierdzenie uregulowania wkładu własnego przez beneficjenta” – informuje Fundusz. Cały ten proces ma potrwać 30 dni od daty złożenia wniosku. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!