Do szkół powrócą stołówki i jadalnie

200 mln złotych trafi do polskich szkół na remonty oraz odtwarzanie stołówek i jadalni. Wsparcie w ramach programu „Posiłek w szkole i w domu” proponuje ministerstwo edukacji.

Do szkół powrócą stołówki i jadalnie
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 czerwca 2022

Szkolne stołówki i jadalnie

Za sfinansowanie remontów i odtwarzania stołówek w szkołach ma odpowiadać rządowy program. Jego łączny budżet w perspektywie pięcioletniej ma wynosić 200 mln złotych. To oznacza, że każdego roku na remonty oraz tworzenie jadalni na terenie szkół państwo przeznaczy 40 mln złotych. 

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski zaznaczył podczas konferencji prasowej, że wprowadzany program daje szansę na to, by uczniowie mogli spożywać zdrowe posiłki w czasie pobytu w szkole.

Rozpoczynają się wakacje 2022. Podsumowanie roku szkolnegoRozpoczynają się wakacje 2022. Podsumowanie roku szkolnegoMartyna Kowalska

Dla kogo program „Posiłek w szkole i w domu”?

W tym przypadku mowa o tzw. trzecim module wieloletniego programu rządowego prowadzonego pod nazwą „Posiłek w szkole i w domu”. Pomysł jest skierowany przede wszystkim do organów, które prowadzą publiczne szkoły podstawowe, czyli np. gmin. Wliczone są w to również szkoły artystyczne, które realizują kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej.

Jaki wkład własny w stołówkę szkolną? 

Program ten zakłada obowiązkowy wkład finansowy bądź rzeczowy na poziomie 20 procent. Głównym celem programu jest wsparcie organów prowadzących publiczne szkoły w tworzeniu lub odtwarzaniu stołówek, a także innych miejsc przeznaczonych do spożywania posiłków. 

Jakie działania w trzecim module programu „Posiłek w szkole i w domu” 

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki trzeci moduł programu „Posiłek w szkole i w domu” zakłada przeprowadzenie następujących zadań – cytujemy za komunikatem resortu: 

„ - doposażenie i poprawa standardu funkcjonujących stołówek lub doposażenie stołówek – maksymalna kwota wsparcia finansowego wynosi 80 tys. zł; 

    - wsparcie w zakresie adaptacji i wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków -– maksymalna kwota wsparcia finansowego wynosi 25 tys. zł”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!