Inflacja jak w 1997 roku. Co ją napędza do takich poziomów?
Według szybkiego szacunku GUS ceny towarów konsumpcyjnych w czerwcu br. wzrosły aż o 15,6% w porównaniu do czerwca 2021. Miesięczny wzrost cen wyniósł 1,5%. To oznacza, że inflacja dziś najwyższa od 1997 roku. Co dziś najbardziej napędza drożyznę?
- Michał Górecki
- /
- 1 lipca 2022
Paliwa nakręcają inflację?
W czerwcu 2022 najmocniej zdrożały paliwa do prywatnych środków transportu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny benzyny, oleju napędowego oraz LPG wzrosły o 46,7%. To potężny skok, który wyraźnie przekłada się na portfele konsumentów. Drożejące paliwa mają też wpływ na ceny wielu innych produktów. Rosną bowiem ceny transportu i zaopatrzenia.
Nośniki energii coraz droższe
Spektakularny wzrost cen zanotowały także nośniki energii, które w ujęciu rocznym wzrosły aż o 35,3%. Wysoka inflacja w tym obszarze jest obserwowana właściwie na całym świecie, co wynika po pierwsze ze skomplikowanej sytuacji geopolitycznej oraz sankcji nałożonych na Rosję, która jak wiadomo jest znaczącym graczem zarówno na rynku ropy naftowej, jak również innych nośników energii np. gazu, czy węgla.
14. emerytura 2022 jeszcze latem. Znamy terminMartyna Kowalska
Ceny artykułów spożywczych w czerwcu 2022
Nieco poniżej średniej utrzymują się ceny artykułów żywnościowych oraz napojów bezalkoholowych, choć trzeba przyznać, że to marne pocieszenie, bo to i tak bardzo wysoki poziom. W tej kategorii odnotowano w czerwcu wzrosty cen w okolicach 14 procent. Pamiętajmy, że drożyzna w tym obszarze jest najbardziej odczuwalna przez konsumentów. W dalszym ciągu ta kategoria produktów zajmuje w naszym koszyku wydatków dość znaczący udział.
Na wzrosty cen produktów żywnościowych składa się dość dużo czynników. Wśród nich istotne miejsce zajmuje wzrost cen transportu. Ale to nie wszystko. Poważną przyczyną drożyzny w sklepach spożywczych są wzrosty cen energii, a także nawozów stosowanych w rolnictwie. W mniejszym stopniu są to takie elementy jak: presja płacowa ze strony pracowników, czy wyższe koszty produkcji i zakupu opakowań.
Czy wzrosną stopy procentowe?
Wiele wskazuje na to, że w obliczu tak poważnego problemu z inflacją, stopy procentowe po kolejnym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej znowu pójdą w górę.
Jest jednak jedno poważne zastrzeżenie. Wiele parametrów makroekonomicznych wskazuje na ryzyko poważnego spowolnienia gospodarczego, co sugeruje m.in. opublikowany w piątek (1.07) wskaźnik PMI (koniunktury). W takich okolicznościach dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej może zarysować kolejne zagrożenia na horyzoncie. Z pewnością Rada Polityki Pieniężnej będzie musiała mocniej przyjrzeć się temu zagrożeniu i dobrze zważyć potencjalne ryzyka dla krajowej gospodarki.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.