14. emerytura 2022 jeszcze latem. Znamy termin

Nie w listopadzie, ale jeszcze latem ok. 9 mln emerytów i rencistów otrzyma bonusowe świadczenie w postaci czternastej emerytury. Pierwsi emeryci mogą liczyć na wyższy przelew jeszcze w sierpniu 2022 r. Pozostali otrzymają pieniądze do 20 września.

14. emerytura 2022 jeszcze latem. Znamy termin
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 29 czerwca 2022

14. emerytura 2022

Czternasta emerytura wcale nie miała doczekać się „drugiej edycji”. Jak przyznaje samo ministerstwo rodziny, świadczenie miało być jednorazowe i obowiązywać wyłącznie w roku 2021. Stało się jednak inaczej. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę, na mocy której emeryci i renciści otrzymają z ZUS kolejny zastrzyk gotówki. 

Minister rodziny Marlena Maląg przyznaje, że decyzja w tej sprawie ma związek z galopującą inflacją, która coraz mocniej uderza w portfele emerytów i rencistów. „Chcemy w jak największym stopniu zabezpieczyć sytuację finansową polskich seniorów, szczególnie tych o niższych świadczeniach. Stąd decyzja o wypłacie również w tym roku czternastej emerytury. To ważne wsparcie w dobie inflacji” – wyjaśniła.

ZUS: Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilnaZUS: Sytuacja Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest stabilnaMikołaj Frączak

14. emerytura nie dla każdego

Warto pamiętać, że mechanizm 14. emerytury wygląda nieco inaczej od wypłacanej w kwietniu br. „trzynastki”. Na „czternastkę” w pełnej wysokości tj. 1338,44 zł mogą liczyć ci świadczeniobiorcy, którzy pobierają emeryturę lub rentę w wysokości do 2900 zł. Ten, kto przekracza ten pułap, dostanie mniej pieniędzy lub wcale. 

Ministerstwo sięga w tym przypadku do sprawdzonego już mechanizmu „złotówka za złotówkę”. W każdym przypadku, w którym świadczenie przekracza granicę 2,9 tys. zł, „czternastka” będzie pomniejszana o tę kwotę. To oznacza, że jeśli emeryt przekracza ten poziom o 100 złotych, zamiast 1338,44 zł bonusu, otrzyma przelew na kwotę 1238,44 zł, itd. 

Czy trzeba wnioskować o 14. emeryturę?

Trzeba wiedzieć, że zgodnie z zamysłem zapisanym w ustawie, 14. emerytura będzie wypłacana z urzędu. To oznacza, że świadczeniobiorcy nie będą musieli wypełniać wniosków, formularzy, ani dostarczać jakichkowiek zaświadczeń. 

Niestety w przeszłości zdarzało się, że oszuści wykorzystywali „okazję” i przy okazji 14. emerytury próbowali wyłudzić od seniorów dane lub pieniądze. Koniecznie uważajmy na takie sytuacje i nie wierzmy w podobne oferty „pomocy”. 

Ile osób otrzyma 14. emeryturę?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej szacuje, że w 2022 roku z „czternastki” skorzysta około 9 mln świadczeniobiorców. Zdecydowana większość, bo 7,7 mln osób może liczyć na przelew w pełnej wysokości wspomnianej przed chwilą. Mechanizm „złotówka za złotówkę” pomniejszający bonus, będzie miał zastosowanie do 1,3 mln uprawnionych. 

Łącznie na ten cel w 2022 roku rząd przewiduje 11,4 mld złotych. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!