Oddłużanie w upadłości konsumenckiej – jak wygląda proces i ile kosztuje?

Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem, które stworzone zostało z myślą o osobach niemogących poradzić sobie z posiadanymi zobowiązaniami finansowymi. Należy jednak mieć świadomość, że samo ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie oznacza automatycznego oddłużenia. Sprawdź, jak wygląda proces oddłużania w upadłości konsumenckiej.

Oddłużanie w upadłości konsumenckiej – jak wygląda proces i ile kosztuje?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 28 czerwca 2022

Na czym polega oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej?

 

Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym dokładnie jest upadłość konsumencka. Jest to postępowanie sądowe, którego podstawowym celem jest oddłużenie konsumenta (czyli osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej) – częściowe lub pełne. Jednocześnie celem jest także zaspokojenie roszczeń wierzycieli dłużnika z jego majątku.

 

Podstawowym powodem, dla którego coraz więcej osób decyduje się na postępowanie upadłościowe jest to, że pozwala ono między innymi na likwidację długów, a także na przywrócenie płynności finansowej. Wbrew wielu opiniom, ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie oznacza jednak automatycznego oddłużenia.

 

Oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej może się nie udać, gdy konsument trwonił składniki swojego majątku bądź celowo nie spłacał swoich zobowiązań mając ku temu odpowiednie środki pieniężne. Co więcej sąd może nie oddłuży upadłego, jeśli ten w ostatnich 10 latach przed dniem zgłoszenia wniosku o upadłość uzyskał umorzenie swoich długów.

 

Należy jednak mieć świadomość, że orzeczenie oddłużenia przez sąd jest trudnym procesem. Pod uwagę brany jest także stan zdrowia konsumenta, który ogłosił upadłość, jego wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. Na ich podstawie sąd ustala tzw. możliwości zarobkowe upadłego, które są brane pod wzgląd przy ustalaniu planu spłaty wierzycieli. Dłużnik musi mieć bowiem świadomość, iż uzyskanie umorzenia długów bez ustalania planu spłat wierzycieli przewidziane jest dla wyjątkowych sytuacji. Jeśli upadły nie będzie dysponować dochodem wystarczającym do ustalenia planu spłaty wierzycieli to sąd umorzy mu zobowiązania warunkowo na pięć lat.

Oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej – ile kosztuje?

 

Skorzystanie z profesjonalnego wsparcia prawnego zarówno w postępowaniu upadłościowym, jak i podczas ubiegania się o oddłużenie, może okazać się niezbędne. W związku z tym wiele osób zastanawia się, ile kosztuje oddłużenie upadłego w upadłości konsumenckiej. Jeśli chodzi o koszty postępowania, może on otrzymać częściowe wsparcie ze Skarbu Państwa lub – jeśli nie ma możliwości pokrycia tych kosztów – mogą one zostać uiszczone ze Skarbu Państwa. Więcej o procesie oddłużania przeczytasz tutaj: https://lipinskikancelaria.pl/oddluzenie-upadlego-w-upadlosci-konsumenckiej/.

 

Jeśli chodzi o koszty uzyskania wsparcia prawnego, zarówno podczas postępowania upadłościowego, jak i przy ubieganiu się o oddłużenie, koszty ustalane są indywidualnie (więcej dowiesz się na stronie https://lipinskikancelaria.pl). Oddłużanie upadłego w upadłości konsumenckiej wymaga dużej wiedzy i doświadczenia, w związku z czym nie warto rezygnować z takiej pomocy. Szczególnie warto skorzystać z pomocy prawnej syndyka, który może być również pełnomocnikiem dłużnika. Któż lepiej przygotuje do ogłoszenia upadłości niż syndyk?

Oddłużenie przy upadłości konsumenckiej jest możliwe!

 

Choć kwestia oddłużenia upadłego przy upadłości konsumenckiej jest skomplikowana i budzi wiele wątpliwości, warto wiedzieć, że pełne oddłużenie jest możliwe. Oczywiście warunkiem jest to, aby konsument ubiegający się o oddłużenie spełniał szereg warunków. Z pewnością jednak profesjonalne wsparcie prawne może okazać się tutaj bardzo pomocne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!