3,8 mln nowoczesnych liczników zużycia energii w Polsce. Wchodzi zdalny odczyt

Prawie cztery miliony nowoczesnych liczników energii, które pozwolą na zdalny odczyt zużycia, będzie zainstalowanych w Polsce w ciągu najbliższych 6 lat. Do 2028 roku wymienionych zostanie łącznie 80% instalacji pomiarowych.

3,8 mln nowoczesnych liczników zużycia energii w Polsce. Wchodzi zdalny odczyt
  • Anna Malinowska
  • /
  • 11 lipca 2022

Zdalne liczniki energii elektrycznej

15 lipca 2022 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rusza z pierwszym naborem w programie „Elektroenergetyka – Inteligentna infrastruktura energetyczna”. Jego adresatem nie jest bezpośrednio przeciętny Kowalski, a Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego (OSD), którzy de facto wspomnianemu Kowalskiemu dostarczają prąd, a jego zużycie mierzą odpowiednimi licznikami. 

Dzięki programowi OSD otrzymają dotację na zakup oraz instalację u odbiorców końcowych nowoczesnych liczników, które pozwolą na zdalny przesył odczytu zużycia energii. NFOŚiGW przeznaczył na ten cel okrągły miliard złotych. 

Łatwiej o pieniądze w Programie „Czyste Powietrze+”Łatwiej o pieniądze w Programie „Czyste Powietrze+”Martyna Kowalska


Komu potrzebne nowe liczniki zużycia energii. 

Jak wyjaśnia NFOŚiGW celem nowego programu (...) jest rozwój infrastruktury energetycznej, który pozwoli na wielostronną komunikację wszystkich stron dystrybucji energii elektrycznej przy pomocy tzw. inteligentnych liczników (AMI) wraz z towarzyszącą infrastrukturą informatyczną i zarządczą. Chodzi o optymalizację pracy sieci w Polsce, sprawniejszą i szybszą obsługę na rynku energii elektrycznej oraz umożliwienie zastosowania mechanizmów DSR (Demand Side Response), czyli czasowej redukcji poboru mocy przez odbiorców energii, aby dzięki temu wspierać stabilne funkcjonowanie systemu elektroenergetycznego” – czytamy w komunikacie.

Mówiąc prościej, cały system liczników będzie dzięki odpowiednim algorytmom przesyłał szereg danych dotyczących obciążenia sieci w określonym czasie. Przez to OSD będą miały pogląd, w jakich porach dnia energia zużywana jest najbardziej, a w jakich to zapotrzebowanie spada. W ten sposób będzie można podejmować liczne działania, których celem będzie obniżenie emisji do atmosfery oraz efektywny przesył energii. 

Skąd pieniądze na wymianę liczników

Budżetopisywanego programu w wysokości jednego miliarda złotych pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego. Mowa o puli środków, które są przeznaczone na unowocześnienie krajowej energetyki. Operatorem tych środków jest właśnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!