Rusza program Cyfrowy Powiat

Cyfryzacja KPRM przedstawiła założenia nowego programu „Cyfrowy Powiat”. Zakłada on wsparcie cyfrowego rozwoju oraz wzmocnienie cyberbezpieczeństwa samorządów. Na ten cel rząd ma przekazać przeszło 63 mln złotych.

Rusza program Cyfrowy Powiat
  • Anna Malinowska
  • /
  • 14 lipca 2022

Cyfrowy Powiat po Cyfrowej Gminie

Osoby przeglądające założenia do nowego programu mogą słusznie pomyśleć, że gdzieś już widzieli podobne rozwiązanie. Faktycznie, po realizacji podobnego mechanizmu adresowanego do gmin, przyszedł czas na powiaty w całej Polsce. 

Przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów argumentują potrzebę inwestowania cyfrowe rozwiązania w powiatach, koniecznością zapewnienia równomiernego rozwoju cyfryzacji oraz równych szans na dostęp do nowoczesnych technologii. 

Kolejny pomysł na walkę z cyfrowym wykluczeniemKolejny pomysł na walkę z cyfrowym wykluczeniemMartyna Kowalska

Co to jest „Cyfrowy Powiat”? 

Jak wyjaśnia KPRM - Cyfrowy Powiat to konkurs grantowy dedykowany wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego na poziomie powiatów. Planowany budżet programu to 63 857 634 zł. Powiaty mogą wnioskować o dofinansowanie w kwocie od 100 tys. do 350 tys. zł. Program Cyfrowy Powiat będzie realizowany w  ramach wsparcia samorządów w procesie cyfryzacji i wzmocnienia kompetencji w zakresie zdalnej obsługi interesantów”

Zgodnie z założeniami, wnioski można składać od 13 lipca do 11 września 2022 roku. To oznacza, że samorządy mają 60 dni na dopełnienie formalności. Wiadomo już, że w ramach naboru nie będzie żadnego podziału na rundy. 

Na co pieniądze z „Cyfrowego Powiatu”?

Możliwe cele finansowe z programu „Cyfrowy Powiat” można podzielić na cztery obszary. Pierwszy to cyfryzacja biur oraz jednostek publicznych. Za otrzymane pieniądze można kupić sprzęt IT, oprogramowanie, licencje niezbędne do realizowania usług drogą elektroniczną itp. 

Po drugie pieniądze mogą trafić na zakup sprzętu IT dla szkół, domów dziecka oraz domów pomocy społecznej.

W trzecim obszarze możliwe jest sfinansowanie szkoleń dla pracowników urzędów w zakresie bezpieczeństwa cyfrowego oraz zaawansowanych usług cyfrowych. 

W ramach programu można także zainwestować środki w cyberbezpieczeństwo samorządowych systemów informatycznych. Projekt finansowany jest z pieniędzy unijnych w ramach reakcji UE na pandemię Covid-19. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!