Co to jest higiena cyfrowa?

Psychologowie oraz specjaliści od nowoczesnych technologii, coraz częściej wspominają o „cyfrowej higienie”. Jak pokazują badania jest ona równie ważna jak… regularne mycie dłoni, czy kilkunastominutowa przerwa w pracy. Na czym ona polega? Co to jest higiena cyfrowa?

Co to jest higiena cyfrowa?
  • Anna Malinowska
  • /
  • 15 lipca 2022

Higiena cyfrowa w praktyce

Dużo w ostatnim czasie mówi się o cyfrowych zagrożeniach, mniej o cyber-higienie, której zachowanie jest bardzo ważne dla zdrowia człowieka. W ostatnim czasie nad tematem pochyliła się m.in. cyfryzacja KPRM. Coraz częściej na jej temat głos zabierają sami producenci sprzętu. Niektórzy z nich proponują nawet specjalne aplikacje, które mają nam pomóc w kontrolowaniu czasu, jaki spędzamy z komórką, czy tabletem w ręku. 

Higiena cyfrowa to pewien zespół postaw oraz czynności, które pozwalają na bezpieczne użytkowanie urządzeń elektronicznych bez zagrożenia życia i zdrowia. To bardzo szerokie pojęcie, które dotyczy takich zagadnień jak np. ergonomia, czyli jaką postawę przyjmujemy, korzystając np. z laptopa czy tabletu. Do tego doliczyć można np. jasność ekranu, używanie filtru światła niebieskiego, godziny surfowania w internecie, stosowanie wyciszeń powiadomień itd.

Jak skonfigurować smartfona dla seniora?Jak skonfigurować smartfona dla seniora?Martyna Kowalska


Skutki braki zachowania higieny cyfrowej

Medycyna już teraz wymienia negatywne skutki korzystania z urządzeń elektronicznych oraz usług internetowych, bez zachowania odpowiedniej higieny. Najczęściej wymieniane są takie problemy jak: bezsenność, kłopoty z zasypianiem, stres cyfrowy, zaniedbywanie obowiązków zawodowych, domowych lub rodzinnych, zaburzenia koncentracji.

Podstawowe zasady higieny cyfrowej

Każdy użytkownik usług internetowych powinien kontrolować czas, jaki poświęca na rozrywkę lub pracę online. Mogą nam w tym pomóc darmowe i łatwo dostępne aplikacje generujące statystyki użytkownika. Jeśli przesadzamy, warto ten czas ograniczyć. 

Po drugie warto odłożyć telefon na bok w sytuacji, w której nie musimy z nich korzystać. Dobrym ćwiczeniem, które z czasem może stać się nawykiem, jest ograniczenie sprawdzania powiadomień, czy wiadomości w komunikatorze. Przecież nie na każdą musimy odpisać natychmiast!

Warto ograniczyć zastępowanie wszelkich czynności aplikacjami, tak by trenować mózg oraz pamięć. 

Jestem offline

Coraz więcej osób wyznacza sobie czas, zarezerwowany na bycie offline. Oprócz urlopów mogą być to weekendy, wieczory lub leniwe poranki. Jeśli przy tej okazji znajdziemy sposób na aktywności niewymagające używania telefonu tym lepiej. Naprawdę, nie każdy jogging musi być zarejestrowany przez aplikację ze stoperem i rejestracją trasy GPS.


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!