Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chwali Netflixa. Chodzi o ochronę dzieci

Netflix jest pierwszym światowym serwisem VOD, który stał się sygnatariuszem Kodeksu Dobrych Praktyk chroniącego małoletnich odbiorców – informuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Według instytucji to dowód na to, że samoświadomość rynku w tym zakresie rośnie.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji chwali Netflixa. Chodzi o ochronę dzieci
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 19 lipca 2022

Kodeks dobrych praktyk a VOD

KRRiT inicjuje i promuje kodeksy dobrych praktyk. Określają one zasady ochrony małoletnich widzów w audiowizualnych usługach medialnych świadczonych na żądanie. W ocenie rady, to nowoczesna, ale i skuteczna forma samoregulacji. Mają to potwierdzać ostatnie analizy przeprowadzane przez regulatora. Poziom przestrzegania przez dostawców VOD takich postanowień jest dość wysoki.

Jakie narzędzia ochrony rodzicielskiej na Netflix?

Netflix pozycjonuje się jako serwis VOD, z którego może korzystać cała rodzina. System został opracowany tak, by rodzice w prosty sposób mogli wybierać treści, które są stosowne do wieku oraz zainteresowań młodego odbiorcy. W ramach funkcji ochrony rodzicielskiej działa m.in. profil „dzieci” z wyselekcjonowaną listą filmów odpowiednich dla podopiecznych przed ukończeniem 12. roku życia.

Netflix wprowadził również ograniczenia wiekowe. Są to filtry z następującymi oznaczeniami; 7+, 13+, 16+, 18+. Rodzice mogą także dostosować bibliotekę treści dla dziecka w danym wieku. Mogą także wprowadzić ograniczenia poprzez usunięcie dowolnego tytułu z biblioteki na konkretnym profilu. 

Google Pay zniknie z telefonów? Zastąpi go inna aplikacja.Google Pay zniknie z telefonów? Zastąpi go inna aplikacja.Anna Malinowska

Czy można sprawdzić, co dziecko oglądało na Netflixie?

Oprócz kodu PIN, którym można zabezpieczyć swój profil, bądź innych domowników, istnieje możliwość wyłączenia automatycznego odtwarzania kolejnych odcinków serialu w profilu dziecka. Mało tego, rodzice mają wgląd w historię odtwarzania treści na takim profilu. Serwis VOD daje prosty także mechanizm do podejrzenia, jakie tytuły zainteresowały naszych podopiecznych w ostatnim czasie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!