Ruszają kredyty na studia medyczne

Jeszcze w lipcu 2022 roku studenci będą mogli składać wnioski o kredyty na studia medyczne – informuje ministerstwo zdrowia. Resort uruchomił specjalny program finansowania kształcenia przyszłych lekarzy wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Ruszają kredyty na studia medyczne
  • Anna Malinowska
  • /
  • 13 lipca 2022

Pieniądze dla przyszłych lekarzy

Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego uruchomiło właśnie Fundusz Kredytowania Studiów Medycznych. Wiadomo już, że kredyty na preferencyjnych zasadach będą udzielane od 18 lipca 2022 roku przez Bank PEKAO S.A. Resort zdrowia mówi wprost – chodzi o działania na rzecz zwiększenia liczby lekarzy w naszym kraju. 

Kto może ubiegać się o kredyt na studia medyczne?

Preferencyjne kredyty na studia medyczne mogą uzyskać studenci płatnych kierunków lekarskich prowadzonych przez polskie uczelnie wyższe i wykładane w języku polskim. Ważną informacją jest to, że o finansowanie mogą liczyć także ci studenci, którzy rozpoczęli naukę przed rokiem akademickim 2022/2023. To oznacza, że oferta nie dotyczy jedynie tych, którzy w październiku rozpoczną kształcenie na pierwszym roku studiów. 

Rusza „Program Wsparcia Edukacji”. Są pieniądze na innowacyjne zajęcia szkolneRusza „Program Wsparcia Edukacji”. Są pieniądze na innowacyjne zajęcia szkolneAnna Malinowska

Ile wynosi kredyt na studia medyczne?

Kredyt w wysokości 20 tysięcy złotych na semestr otrzymają studenci, którzy złożą wniosek na rozpoczynający się niebawem rok akademicki oraz lata kolejne. 

Co ciekawe, każdy student, który kredytem chciałby ponieść opłaty poniesione już w roku akademickim 2021/2022 może również skorzystać z tej oferty. W takim przypadku mówimy o kwocie 18 tysięcy złotych na semestr. W tym jednak przypadku taka sama stawka będzie go dotyczyła, aż do zakończenia studiów. 

Jak złożyć wniosek o kredyt na studia medyczne?

Student, który chce skorzystać z oferty MZ i BGK musi osobiście złożyć wniosek kredytowy w dowolnym oddziale Banku PEKAO S.A. Pierwszym dniem, w którym można to zrobić, jest 18 lipca 2022 r. Wniosek należy dostarczyć do banku maksymalnie 21 dni od rozpoczęcia semestru (dla studentów wnioskujących o kredyt na 2022/2023) lub do 30 września (za rok akademicki 2021/2022)” – wyjaśniono w komunikacie ministerstwa zdrowia. 

Umorzenie kredytu na studia medyczne – warunki

Student, który przepracuje 10 lat w publicznym systemie ochrony zdrowia (w ciągu 12 lat od zakończenia studiów), a także uzyska tytuł specjalisty w jednej z priorytetowych dziedzin, może liczyć na umorzenie kredytu w całości. 

Spłatę każdego kredytu poręczy BGK i nie będzie w związku z tym pobierać opłat.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!