Będzie rozporządzenie ws. nauki zdalnej

Do konsultacji trafił właśnie projekt rozporządzenia MEiN w sprawie organizowania oraz prowadzenia zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Innymi słowy, resort chce uregulować na przyszłość kwestię nauki zdalnej. Czy istnieje ryzyko jej wprowadzenia?

Będzie rozporządzenie ws. nauki zdalnej
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 lipca 2022

Rozporządzenie ws. nauki zdalnej

Ministerstwo Edukacji i Nauki pracuje nad rozporządzeniem, które ureguluje na przyszłość kwestie związane z organizowaniem i prowadzeniem nauki na odległość. Pojawiły się więc pytania, czy taki ruch nie oznacza, że lekcje zdalne będą zdarzały się częściej w przyszłości. W tym, w nadchodzącym roku szkolnym.

W jakich okolicznościach wprowadzenie nauki zdalnej? 

Ministerstwo jasno wskazuje trzy powody, dla których zajęcia, w teorii, nie mogły być prowadzone w trybie stacjonarnym na terenie szkoły, czy innej placówki. Na liście znalazły się następujące przyczyny. 

1. zagrożenie bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją oraz przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych

2. nieodpowiednia temperatura zewnętrzna lub w pomieszczeniach, w których prowadzone są zajęcia z uczniami.

3. sytuacja epidemiologiczna lub inne nadzwyczajne zdarzenie zagrażające bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.

Świadczenie 300 plus przyznane już połowie uprawnionychŚwiadczenie 300 plus przyznane już połowie uprawnionychMichał Górecki

Nauka zdalna wg ministerstwa edukacji

Projektowane rozporządzenie zakłada, że zawieszenie zajęć na terenie szkoły, może nastąpić w przypadkach i trybie, jakie są określone m.in. w przepisach bezpieczeństwa oraz higieny zarówno w publicznych jak i niepublicznych szkołach, czy innych placówkach. 

Ministerstwo Edukacji i Nauki podkreśla, że skodyfikowane w projekcie rozwiązania zapewniają zachowanie ciągłości całego procesu edukacyjnego. Chodzi o umożliwienie uczniom uczestnictwa w lekcjach, w sytuacji, w której prowadzenie zajęć stacjonarnych nie będzie możliwe. Można wyobrazić sobie, że z powodu śnieżycy i spadku temperatur, zajęcia w szkole mogą zostać odwołane. W takich okolicznościach, nie będzie jednak mowy o „przymusowych feriach”. Zajęcia mimo wszystko odbędą się, tyle że w formie zdalnej. 

Nauka zdalna już od 1 września 2022?

Resort odpowiedzialny za oświatę wyjaśnia, że projektowane rozporządzenie nie oznacza wprowadzenia od 1 września 2022 r. nauki zdalnej, czyli z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Nowy rok szkolny 2022/2023 rozpocznie się w szkołach, przedszkolach i placówkach w trybie nauki stacjonarnej – a to powinno uspokoić wielu rodziców i nauczycieli. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!