Świadczenie 300 plus przyznane już połowie uprawnionych

2,28 mln świadczeń z 4,4 mln spodziewanych przyznał już Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ramach programu „Dobry Start” znanego także pod hasłem 300 plus. Przypominamy podstawowe informacje o programie.

Świadczenie 300 plus przyznane już połowie uprawnionych
  • Michał Górecki
  • /
  • 27 lipca 2022

Ile dzieci skorzysta z programu „Dobry Start”?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej prognozuje, że u progu roku szkolnego 2022/2023 ze świadczenia „Dobry Start” może skorzystać nawet 4,4 mln uczniów. Do tej pory świadczeni przyznano 2,28 mln świadczeń. 

„Dobry Start” należy się każdemu dziecku uczącemu się w szkole aż do ukończenia 20. roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych limit wiekowy został podniesiony do 24. roku życia. Pomoc państwa przysługuje również uczniom szkół policealnych, a także tych, adresowanych do osób dorosłych. 

Składanie wniosku o 300 plus

Aby skorzystać ze wsparcia na wyprawkę szkolną, należy złożyć stosowny wniosek. Od ub.r. jest to możliwe wyłącznie drogą elektroniczną. Do dyspozycji wnioskodawców są trzy kanały internetowe. 

Pierwszy, to portal obsługiwany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej „Empatia”. 

Drugą drogą, dość popularną, jest Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). Trzecie rozwiązanie to funkcje bankowości elektronicznej. Więcej informacji na temat ostatniego z wymienionych kanałów, można znaleźć na stronie internetowej naszego banku. 

Inflacja i rynek. Konsumenci znów zwracają uwagę na słowo „promocja”Inflacja i rynek. Konsumenci znów zwracają uwagę na słowo „promocja”Anna Malinowska


Kto może złożyć wniosek o 300 plus?

Wniosek o świadczenie 300 plus może złożyć nie tylko matka, czy ojciec, ale także opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Pod tym ostatnim pojęciem rozumiemy osobę, która faktycznie sprawuje opiekę nad dzieckiem i wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka. 

Jeżeli chcemy skorzystać z pieniędzy na wyprawkę przed rozpoczęciem roku szkolnego, warto nie odkładać złożenia wniosku na później. Formalnie jednak o 300 złotych od państwa można się starać do 30 listopada 2022 roku. Po tym terminie możliwość uzyskania 300 plus na rok szkolny 2022/2023 – przepadnie. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!