Wakacje kredytowe. Ministerstwo Finansów wydało przewodnik dla kredytobiorców

Ministerstwo Finansów mocno angażuje się w informowanie kredytobiorców o przysługującym im nowym prawie. Ostatnio wydało nawet specjalny przewodnik. Mowa o Wakacjach kredytowych, w ramach których w latach 2022-2023 będzie można odłożyć na później nawet osiem rat, co oznacza ogromną ulgę dla wielu gospodarstw domowych. 

Wakacje kredytowe. Ministerstwo Finansów wydało przewodnik dla kredytobiorców
  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 lipca 2022

Ministerstwo Finansów o wakacjach kredytowych

Ministerstwo Finansów nazywa wakacje kredytowe „urlopem od kredytu hipotecznego”. To nic innego jak możliwość zawieszenia spłaty zobowiązań nawet na osiem miesięcy. 

Resort przypomina, że stosowne wnioski o zawieszenie spłaty zobowiązań kredytowych można składać już od 29 lipca 2022 roku. Same wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać od sierpnia. To oznacza, że z nowej możliwości najwcześniej będą mogli skorzystać konsumenci, których termin zapłaty zobowiązania przypada na 1.08.2022 r. 

Wakacje kredytowe. UOKiK ma zastrzeżenia do bankówWakacje kredytowe. UOKiK ma zastrzeżenia do bankówMikołaj Frączak

Kiedy można skorzystać z wakacji kredytowych?

Z wakacji kredytowych można skorzystać nawet osiem razy między sierpniem 2022 roku a grudniem 2023 roku. Zgodnie z ustawą, która lada dzień wchodzi w życie kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłatę dwóch rat między 1.08. a 30.09.2022 r., dwóch rat między 1.10. a 31.12.2022 r. oraz czterech rat w 2023 roku, po jednej w każdym z kwartałów. To oznacza, że w przyszłym roku z wakacji kredytowych będzie można skorzystać np. w styczniu, kwietniu, lipcu i październiku. 

Przewodnik o wakacjach kredytowych do pobrania

MF przypomina, że rozwiązanie, o którym mowa jest skierowane do osób posiadających kredyty w złotych, które zostały zaciągnięte by zrealizować własny cel mieszkaniowy. Dotyczą zarówno kapitału jak i odsetek. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek. Jedyne opłaty, jakie mogą się czasie wakacji kredytowych pojawić to opłaty ubezpieczeniowe. (…) Wniosek o wakacje kredytowe składa się do banku, który udzielił kredytu hipotecznego” – informuje Ministerstwo Finansów. 

Z uwagi na zbliżający się termin wejścia w życie przepisów o wakacjach kredytowych, Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej specjalny przewodnik dla kredytobiorców. Można go ściągnąć bezpośrednio z tej strony internetowej

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!