Kolejna aktualizacja Kalkulatora Wynagrodzeń MF. Bardzo praktyczna funkcja

27 lipca 2022 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło kolejną funkcję w rozwijanym w ostatnich tygodniach Kalkulatorze Wynagrodzeń. Jeśli dorabiasz do etatu różnymi zleceniami, ta aktualizacja jest dla Ciebie. Jak działa? Sprawdziliśmy!

Kolejna aktualizacja Kalkulatora Wynagrodzeń MF. Bardzo praktyczna funkcja
 • Anna Malinowska
 • /
 • 28 lipca 2022

Kalkulator Wynagrodzeń Ministerstwa Finansów – co nowego?

W ostatnich tygodniach w Dzienniku Prawnym opisujemy kolejne etapy rozwoju praktycznej, darmowej usługi dla pracowników i przedsiębiorców, czyli Kalkulatora Wynagrodzeń MF. Ostatnio opisywaliśmy aktualizację dotyczącą współwystępowania umów o pracę. Teraz fiskus rozbudował to narzędzie o algorytmy w przypadku etatowców, którzy dorabiają na podstawie umowy zlecenia.

Aplikacja stworzona przez resort finansów jest dostępna na stronie internetowej: podatki.gov.pl/niskiepodatki.

Przypomnijmy. Rolą internetowego kalkulatora jest pomoc podatnikom w samodzielnym obliczeniu skutków zmian w prawie podatkowym, jakie zostały wprowadzone w 2022 roku. W tym samym miejscu można porównać wynagrodzenia na rękę wypłacane w oparciu o przepisy, które obowiązywały jeszcze w 2021 roku oraz po reformach wprowadzonych w bieżącym roku. 

Kalkulator wynagrodzeń 2022. Ile na rękę po obniżce podatku?Kalkulator wynagrodzeń 2022. Ile na rękę po obniżce podatku?Mikołaj Frączak

Jakie wynagrodzenie przy zbiegu umów o pracę i zlecenia? 

Jak wyjaśnia resort finansów Najnowsze ulepszenie pozwala wyliczyć wynagrodzenia netto dla współwystępowania umów o pracę i umów zlecenia łącznie z różnymi interakcjami, które przy tej okazji mogą wystąpić. Kalkulator automatycznie pilnuje zatem odpowiedniego naliczania składek społecznych (m.in. zbiegu tytułów do ubezpieczenia) oraz składek na PPK (o ile zostały przez podatnika wybrane), a także limitu 30-krotności na składce emerytalno-rentowej przy jednoczesnym uzyskiwaniu przychodów z 2 źródeł”.

Już niebawem MF zapowiada kolejne aktualizacje związane z kalkulatorem. Na początku sierpnia mają zostać wprowadzone rozwiązania bezpośrednio adresowane do przedsiębiorców. Wcześniej jednak fiskus planuje uwzględnienie w obliczeniach sytuacji, w których umowa o pracę lub zlecenie współwystępuje z emeryturą i rentą. Będzie także funkcja dedykowana rocznemu rozliczeniu wspólnie z małżonkiem. 

Funkcje kalkulatora wynagrodzeń 

Uporządkujmy jeszcze jakie zmienne uwzględniają kalkulatory wynagrodzeń. To m.in. (cytujemy za Ministerstwem Finansów)

  - umowa o pracę świadczona przez cały rok;

  - umowa zlecenia świadczona przez cały rok;

  - jednoczesne świadczenie dwóch umów o pracę lub umowy o pracę i umowy zlecenia;

  - limit 30-krotności przy wyliczaniu składek społecznych;

  - wspólne limity ulg zwalniających część przychodu z opodatkowania oraz kosztów autorskich;

  - mechanizm zmniejszenia składki zdrowotnej do zaliczki;

  - rozliczenie roczne indywidualne oraz z dzieckiem;

  - ulgi na dziecko.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!