Jak się mieszka w Poznaniu?

Osoby, które decydują się na przeprowadzkę, często sprawdzają, jak mieszka się w danym mieście. Czy poznaniacy są zadowoleni ze standardu życia? Czy Poznań to dobre miejsce do zamieszkania?

Jak się mieszka w Poznaniu?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 29 lipca 2022

Transport

Codzienne dojazdy do pracy mogą być uciążliwe. Dlatego też potencjalne miejsce zamieszkania warto sprawdzić pod kątem infrastruktury drogowej i dostępu do komunikacji miejskiej. Poznań pod tym względem prezentuje się bardzo dobrze:

  • w mieście zbiega się 5 dróg krajowych i 7 dróg wojewódzkich,
  • mieszkańcy Poznania mogą korzystać z lotniska,
  • Poznański Węzeł Kolejowy jest jednym z największych w kraju,
  • transport publiczny dociera do każdej dzielnicy,
  • na terenie miasta funkcjonuje gęsta sieć dróg rowerowych.

Osoby, które kupują mieszkania w Poznaniu, mogą zdecydować się na lokal z rynku wtórnego. Mieszkania z drugiej ręki najczęściej są zlokalizowane na starszych, dobrze skomunikowanych z innymi częściami miasta osiedlach.

Biznes i praca

Historyczna stolica Wielkopolski jest dziś jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w Polsce. Na terenie miasta działają firmy z branży przemysłowej, handlowej i logistycznej. Jednocześnie Poznań jest też jednym z najstarszych ośrodków wystawienniczych – to właśnie tu odbywają się znane nie tylko w całej Europie Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Pracownicy o różnych kwalifikacjach mogą znaleźć zatrudnienie w licznych zakładach pracy. Już od wielu lat szczególnie dynamicznie rozwijają się zwłaszcza sektory BPO i SSC (centra usług wspólnych) – jest to możliwe dzięki stałemu napływowi dobrze wykształconych specjalistów.

Rozwojowi biznesu w Poznaniu sprzyjają także atrakcyjne warunki – władze miasta podejmują działania, których celem jest przyciągnięcie inwestorów. W raporcie z badania „Business Environment Assessment Study” Poznań znalazł się na drugim miejscu w rankingu najbardziej atrakcyjnych dla biznesu polskich miast.

Oferta edukacyjna

Poznań to również dobre miejsce do życia dla rodzin z dziećmi. Na terenie miasta funkcjonuje aktualnie ponad:

  • 100 żłobków i klubów dziecka,
  • 300 placówek wychowania przedszkolnego,
  • 240 przedszkoli,
  • 110 szkół podstawowych,
  • 100 szkół ponadpodstawowych.

Absolwenci szkół średnich mogą kontynuować naukę na kolejnym poziomie edukacji. Do największych poznańskich uczelni należą: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny i Uniwersytet Przyrodniczy.

Ponieważ na terenie Poznania działają też liczne placówki naukowo-badawcze Polskiej Akademii Nauk, miasto to jest częstym wyborem osób planujących karierę naukową. Przykładem jest choćby Instytut Chemii Bioorganicznej PAN.

Tereny zielone i rekreacyjne

W Poznaniu funkcjonuje unikalny system miejskich terenów zielonych – kliny zieleni. To założenie urbanistyczne, którego celem było połączenie parków miejskich z podmiejskimi lasami. Wzdłuż klinów wytyczone zostały ścieżki dla spacerowiczów i rowerzystów. Dzięki temu tereny zielone zajmują ponad 27 proc. powierzchni miasta, a mieszkańcy mają do wyboru sporo miejsc, w których mogą wypoczywać.

Zwłaszcza latem wielu poznaniaków spędza czas na terenach rekreacyjnych zlokalizowanych wokół Jeziora Maltańskiego. Znajdują się tam m.in. parki linowe, pole do minigolfa, park wodny Termy Maltańskie oraz liczne place zabaw dla najmłodszych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!