Opolskie: Jedna kontrola i... 31 mln złotych zaległego podatku

Aż 31 mln złotych zaległego podatku CIT wraz z odsetkami zapłaciła jedna z firm w branży deweloperskiej skontrolowana przez opolską skarbówkę. Funkcjonariusze KAS wykryli nieprawidłowości w rozliczeniu podatku u źródła. Sprawę udało się rozwikłać dzięki współpracy z organami skarbowymi w Luksemburgu.

Opolskie: Jedna kontrola i... 31 mln złotych zaległego podatku
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 2 sierpnia 2022

Kontrola skarbowa i zaległy podatek

Opolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przeprowadzili kontrolę rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych (CIT) w jednej z firm zajmujących się deweloperką. Wiadomo, że pod lupę inspektorów trafiły rozliczenia z lat 2016-2019. 

Kontrolerzy z KAS w Opolu zauważyli nieprawidłowości w rozliczeniu podatku u źródła. Niespłacone zobowiązania wobec fiskusa wraz z należnymi odsetkami przekraczały w tym wypadku 30 mln złotych. 

Kosztowny finał optymalizacji podatkowej

Kontrolerzy z Krajowej Administracji Skarbowej udowodnili, że sprawdzany podmiot stosował model optymalizacyjny. Miał on sprawić, że firma uniknęła opodatkowania podatkiem u źródła odsetek, które trafiły na konto podmiotu powiązanego z siedzibą w Luksemburgu. Aby udało się udowodnić tę winę, oprócz materiału dowodowego konieczna była współpraca z przedstawicielami służb podatkowych Księstwa Luksemburg. 

Będzie tańszy kredyt hipoteczny? Sejm zmienił prawo bankoweBędzie tańszy kredyt hipoteczny? Sejm zmienił prawo bankoweMikołaj Frączak


Dobrowolne uregulowanie zaległego podatku

Firma nie miała zastrzeżeń do wyników przeprowadzonej kontroli. Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, całkowicie dobrowolnie wpłaciła przeszło 31 milionów złotych z tytułu zaległego podatku dochodowego od osób prawnych. 

Jak tłumaczy KAS Podatek u źródła (WHT) to podatek dochodowy (od osób prawnych i od osób fizycznych) pobierany przez płatników od niektórych dochodów (m.in. dywidendy, odsetki, należności licencyjne). Skrót WHT pochodzi z angielskiego określenia Withholding Tax (podatek u źródła)”.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!