Będzie nowa ustawa o działalności lombardowej

Ministerstwo Finansów wspólnie z UOKiK pracuje nad przygotowaniem nowej wersji projektu ustawy o działalności lombardowej, która uwzględni uwagi, jakie napłynęły do tej pory w konsultacjach. Pewne jest, że nowe przepisy dadzą większą ochronę klientom oraz wzmocnią monitoring tego rynku. 

Będzie nowa ustawa o działalności lombardowej
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 4 sierpnia 2022

Ustawa o działalności lombardowej – będą zmiany

Nad ustawą o działalności lombardowej, pracę trwają już od kilku miesięcy. Teraz Ministerstwo Finansów oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta pochylają się nad zgłoszonymi do projektu uwagami. Chodzi o wyjaśnienie niektórych kwestii oraz uwzględnienie istotnych postulatów. 

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w praktyce. Kto i jak może skorzystać z pomocy?Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w praktyce. Kto i jak może skorzystać z pomocy?Mikołaj Frączak


Nowe prawo dla lombardów

Nie zmienia się jednak cel wprowadzenia nowych przepisów regulujących działalność lombardową. Chodzi m.in. o wzmocnienie monitoringu nad tym rynkiem. Obowiązkowa będzie np. rejestracja takiego biznesu w rejestrze przedsiębiorców. MF oraz UOKiK przykładają także dużą wagę do wzmocnienia poziomu ochrony konsumenta.

Projektowana ustawa określi ramy prowadzenia działalności lombardowej, obowiązki przedsiębiorców, definicję i elementy umowy pożyczki lombardowej, koszty pozaodsetkowe, zasady dotyczące sprzedaży przedmiotu zastawu lombardowego oraz zasady odpowiedzialności za naruszenie ustawy” – czytamy w komunikacie, jaki pojawił się niedawno na stronie resortu finansów. 

Ustawa o lombardach po konsultacjach społecznych

Projekt, o którym mowa, przeszedł już przez fazę uzgodnień międzyresortowych, a także etap konsultacji społecznych. Teraz czekamy na zaktualizowaną wersję projektu nowego prawa, która uwzględni wszelkie uwagi, w tym te, jakie pojawiły się podczas konferencji uzgodnieniowej zorganizowanej w czerwcu. 

Rośnie popularność pożyczek pod zastaw

Twórcy nowych przepisów zwracają uwagę na fakt, że popularność pożyczek udzielanych pod zastaw, czyli tzw. pożyczek lombardowych stale rośnie. Punkty oferujące tego typu rozwiązania bez trudu spotkamy na ulicach polskich miast. „Czynniki takie jak widoczność, dostępność oraz łatwość przeprowadzenia transakcji sprawiają, że lombardy szybko zdobywają zainteresowanie klientów” – czytamy w uzasadnieniu. 

Z danych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wynika, że z usług lombardu, przynajmniej raz w życiu skorzystało dotąd około 14 % mieszkańców naszego kraju. W obliczu tak dużego rynku, oraz jego popularności, wprowadzenie regulacji chroniących konsumentów wydaje się niezbędne. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!