Do kiedy możesz składać wnioski na 300 plus? Kiedy wypłaty?

Od 18 lipca ZUS zaczął wypłacać dofinansowanie do wyprawki szkolnej w ramach programu "Dobry start". W całym kraju Zakład Ubezpieczeń Społecznych do tej pory przelał na konta rodziców łącznie 664,5 mln złotych.

Do kiedy możesz składać wnioski na 300 plus? Kiedy wypłaty?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 5 sierpnia 2022

Jak w tym roku?

- Wnioski o świadczenie na rok szkolny 2022/2023 można składać do 30 listopada 2022 roku. ZUS na rozpatrzenie wniosku, który został złożony do 31 sierpnia, ma czas do końca września 2022 roku — przekazuje Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego.

Będą zmiany w programie 300+. Koniec z papierowymi wnioskami?Będą zmiany w programie 300+. Koniec z papierowymi wnioskami?Anna Malinowska

W przypadku, gdy w sprawie będzie konieczne przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego, na profilu PUE ZUS będzie wezwanie do uzupełnienia wniosku. Klient dostanie też informację SMS-em na numer telefonu, który wpisał we wniosku.

Co to jest „Dobry Start”?

„Dobry Start” bardziej znany pod nazwą „300 plus”, to program funkcjonujący w Polsce od 2018 roku. Jak tłumaczyła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, celem jest odciążenie domowych budżetów rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. To 300 zł jednorazowego wsparcia na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka.

 jak złożyć wniosek?

Aby złożyć poprawnie wniosek, należy najpierw wybrać jeden z trzech sposobów. Pierwszy to bankowość elektroniczna, drugi to Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, trzeci zaś to portal Empatia obsługiwany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

Przypomnijmy, od 2021 roku wnioskowanie o świadczenie odbywa się wyłącznie kanałami elektronicznymi. Złożenie papierowego wniosku było możliwe tylko do 2020 roku. Doświadczenie z ubiegłego roku pokazuje, że rodzice, co do zasady, nie mają z taką drogą formalną większych problemów. 

Świadczenie trafia na konta rodziców raz w roku dla dzieci rozpoczynających rok szkolny. Mowa o uczniach i uczennicach do ukończenia 20. roku życia. W przypadku dzieci z niepełnosprawnościami limit wieku został podniesiony do ukończenia przez nie 24. roku życia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!