Rządowe wsparcie dla odbiorców wszystkich źródeł ciepła? Padły kwoty i zapewnienia

Nie tylko opalający węglem otrzymają państwowe wsparcie. Rząd przyjął założenia do ustawy, która ma pomóc korzystającym z innych źródeł ciepła. Jaką poduszę finansową planuje Rada Ministrów, i czy wystarczy ona w konfrontacji z potężnym skokiem cen? 

Rządowe wsparcie dla odbiorców wszystkich źródeł ciepła? Padły kwoty i zapewnienia
  • Michał Górecki
  • /
  • 8 sierpnia 2022

Rząd pomoże nie tylko opalającym węglem?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska jasno diagnozuje obecną sytuację na rynku nośników energii w 2022 roku. Po pierwsze wskazuje na ożywienie gospodarcze po pandemii, po drugie zauważa negatywny wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę. Podobne uzasadnienie już czytaliśmy przy okazji prezentacji planu dopłat dla opalających węglem.

Nikt nie ma wątpliwości, że wzrost cen energii jest jedną z lokomotyw, która napędza inflację w całej gospodarce. Sytuacja uderzy nie tylko w sektor energetyczny i ciepłowniczy. Nie pozostanie ona bez wpływu na przeciętnego Kowalskiego. Szczególnie negatywny wpływ odczują biedniejsze gospodarstwa, klasyfikowane jako te, dotknięte „ubóstwem energetycznym”. Rosnące ceny źródeł ciepła poturbują niejeden budżet domowy. 

Nie złożysz wniosku o “czternastkę”? Wypłatę i tak dostanieszNie złożysz wniosku o “czternastkę”? Wypłatę i tak dostanieszMonika Świetlińska

Dopłaty do ogrzewania

Minister klimatu i środowiska zapewnia: „zaproponowana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska regulacja ma na celu zapewnienie wsparcia dla dużej grupy gospodarstw domowych w Polsce, w tym również gospodarstw najuboższych energetycznie, w pokryciu części kosztów wynikających ze wzrostu cen na rynku energii, w tym kosztów ogrzewania”. Chodzi m.in. o zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, zarówno energetycznego, jak i socjalnego.

Dla kogo dodatek?

Z przyjętych przez rząd założeń wynika, że jednorazowy dodatek będzie należał się nie tylko dla osób ogrzewających swój dom węglem, ale także pelletem drzewnym, drewnem kawałkowym lub innym rodzajem biomasy, w szczególności brykietem drzewnym, słomą lub ziarnami zbóż albo skroplonym gazem LPG albo olejem opałowym. Pomoc otrzymają także osoby, które ogrzewają swój dom lub mieszkanie tzw. ciepłem „systemowym”, dostarczanym np. przez lokalną ciepłownię.

Ile wyniesie dodatek do źródeł ciepła? 

Według resortu klimatu dodatek będzie przysługiwał bez progów dochodowych. A zatem otrzyma go każdy, bez względu na stopień zamożności, czy dochodów gospodarstwa domowego. Ile wyniesie? Cytujemy za komunikatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska

  • 3 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 390 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe na pellet drzewny albo inny rodzaj biomasy, w szczególności (brykiet drzewny, słoma, ziarna zbóż);

  • 1 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 530 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy zasilane drewnem kawałkowym;

  • 500 zł (liczba gospodarstw domowych: 150 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania kocioł gazowy zasilany skroplonym gazem LPG;

  • 2 tys. zł (liczba gospodarstw domowych: 122 tys.) – gdy głównym źródłem ogrzewania kocioł olejowy.

Jakie wsparcie dla odbiorców ciepła systemowego?

Ponadto rząd zdecydował o pomocy dla odbiorców tzw. ciepła systemowego. Mowa o odbiorcach na cele mieszkaniowe oraz użyteczności publicznej. Zdaniem Anny Moskwy mają zostać ustalone taryfy z rekompensatą dla przedsiębiorców energetycznych. W ocenie minister zarówno gospodarstwa domowe, jak również szpitale, DPS-y, czy szkoły zostaną objęte pomocą, która będzie polegała na ograniczeniu rachunków za ciepło. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!