Będzie SLIM VAT 3. Projekt ustawy w konsultacjach
SLIM VAT 3 to już trzecia transza ułatwień, które mają dotyczyć podatku od towarów i usług. Projekt ustawy jest już gotowy. Jakie pomysły na VAT ma Ministerstwo Finansów?

- Michał Górecki
- /
- 9 sierpnia 2022
Co to jest SLIM VAT 3
W ostatnich latach przedsiębiorcy doświadczyli kilku ułatwień związanych z podatkiem VAT. Są to np. uproszczone faktury, czy krótkodystansowe bilety za przejazd, traktowane tak, jak… faktury. W ocenie wielu przedsiębiorców, choć zmiany wydają się czasami kosmetycznymi, należy je traktować jako faktyczne ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej
Tym razem rząd planuje trzecią odsłonę vatowskich ułatwień, które już zostały zapisane w projekcie o zmianie ustawy od towarów i usług oraz innych ustaw. Całość modyfikacji prawnych określana jest właśnie mianem SLIM VAT 3.
Teraz propozycje opracowane przez Ministerstwo Finansów i wpisane do projektu trafiły do konsultacji. Mają one charakter zarówno międzyresortowy jak i publiczny. Ten etap zakończy się 26 sierpnia 2022 roku.
ZUS: Ostatni moment na złożenie wniosku o świadczenie postojoweAnna Malinowska
Poprawa płynności firm
Projekt opracowany przez ministerstwo zakłada m.in. zmiany w zakresie poprawy płynności finansowej firm, które korzystają z mechanizmu podzielonej płatności. Znany jest on także pod określeniem „split payment”. Jak zapewnia MF środki zabezpieczone na rachunku VAT będzie można zwolnić na zapłatę kolejnych rodzajów podatków oraz opłat. Do tej pory to przede wszystkim zobowiązania względem ZUS oraz US.
Katalog ułatwień SLIM VAT 3
Autorzy projektu ustawy chcą także, by zredukować formalności związane z podatkiem VAT w obrocie transgranicznym. Resort obiecuje także szczerszy zakres zwolnień z podatku VAT, a także prowadzenie przyjaźniejszego sposobu na rozliczanie podatku. Proces fakturowania ma wiązać się z mniejszą liczbą obowiązków. Nisze będą również sankcje związane z podatkiem od towarów i usług.
Fiskus obiecuje także m.in. „wprowadzenie nowych zasad w zakresie przeliczania kursów walut w przypadku wystawienia faktur korygujących” oraz„rezygnację z obowiązku drukowania dokumentów przez kasy online/wirtualne”. Mają się zmienić także przepisy w pakiecie rozwiązań VAT dla e-commerce.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.