Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dopłaty do żłobka. Pieniądze już dla ponad 610 tys. dzieci

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy wraz z mechanizmem dopłat do żłobków kosztował państwo do tej porty 2,6 mld złotych – wynika z informacji Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Obecnie wsparciem w ramach RKO i „żłobkowym” objętych jest ponad 610,5 tys. dzieci.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dopłaty do żłobka. Pieniądze już dla ponad 610 tys. dzieci
  • Michał Górecki
  • /
  • 10 sierpnia 2022

Jak działa Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO)?

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to stosunkowo młode rozwiązania. System świadczeń, którymi objęte są najmłodsze dzieci w Polsce działa od początku 2022 roku. Jak zauważa resort rodziny, to nawet 12 tysięcy złotych na drugie oraz kolejne dziecko, między 12. a 35. miesiącem życia. Zgodnie z ustawą rodzice mają wybór. Mogą otrzymywać 1000 złotych co miesiąc przez rok, lub 500 złotych miesięcznie przez dwa lata.

Ile kosztują świadczenia w ramach RKO?

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podaje, że tylko z mechanizmu RKO korzystają obecnie rodzice ponad 516,9 tys. dzieci. Liczba ta będzie rosła, bowiem świadczenie przyznano już na ponad 541,1 tys. dzieci. Tylko RKO kosztował do tej pory budżet państwa prawie 2,5 mld złotych. 

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w praktyce. Kto i jak może skorzystać z pomocy?Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w praktyce. Kto i jak może skorzystać z pomocy?Mikołaj Frączak


Dofinansowanie do pobytu w żłobku

System dopłat do pobytu dziecka w żłobkach, klubach dziecięcych lub u dziennego opiekuna to kolejny instrument wsparcia „dobudowany” do RKO. Na pieniądze z tej puli mogą liczyć rodzice dziecka uczęszczającego do instytucji opieki, ale niekorzystający z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. 

W takim wypadku dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 złotych na miesiąc na każde dziecko. Tu jednak istnieje ważne zastrzeżenie. Wsparcie państwa nie może być wyższe niż wysokość opłaty, jaką rzeczywiście ponoszą rodzice dziecka na pobyt dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym

Ile pieniędzy na dofinansowanie pobytu w żłobku?

Do sierpnia dofinansowanie pobytu w żłobku przyznano na prawie 100 tysięcy dzieci (96,6 tys.). Wsparciem objętych jest już ponad 93,6 tys. dzieci. Do tej pory mechanizm ten kosztował budżet przeszło 166,6 mln złotych. 

Sumując zatem działanie w ramach RKO i „żłobkowego” państwo wypłaciło przeszło 2,6 mld złotych na rzecz rodziców 610,5 tysiąca dzieci. 

Wniosek o RKO i dopłaty do żłobka

Aby skorzystać z opisanych wyżej mechanizmów, konieczne jest złożenie wniosków. Jest to możliwe jedynie drogą elektroniczną poprzez portal Empatia, prowadzony przez resort rodziny, Platformę Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) oraz bankowość elektroniczną. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: Dziecko

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!