Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w praktyce. Kto i jak może skorzystać z pomocy?

Dużo w mediach mówi się o wakacjach kredytowych. Nie współmiernie mniej słychać o innym rozwiązaniu, jakim jest pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. W istocie może być to ostatnia deska ratunku. Jak ona działa w praktyce?

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców w praktyce. Kto i jak może skorzystać z pomocy?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 3 sierpnia 2022

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców także dla frankowiczów?

O ile wakacje kredytowe są dla wszystkich kredytobiorców w złotych, o tyle Fundusz Wsparcia Kredytobiorców jedynie dla tych, którzy np. z powodu utraty pracy, wzrostu rat, lub innego zdarzenia mają kłopoty ze spłatą comiesięcznych zobowiązań. 

Nie oznacza to jednak, że opisywany mechanizm jest bardzo wąskim rozwiązaniem. Co ważne, z rozwiązania, jakim jest FWK, mogą skorzystać nie tylko ci, którzy zaciągnęli kredyt w złotych, ale także w walucie obcej – np. frankach szwajcarskich.

Prawo przewiduje wsparcie kredytobiorcy w kłopotach nawet przez 36 miesięcy. Zatem mówimy o zdecydowanie bardziej „rozbudowanej pomocy”, niż w przypadku wakacji kredytowych.

Rzecznik Finansowy w ostatnim czasie przygotował i opublikował na swojej stronie internetowej poradnik na zasadzie odpowiedzi na często zadawane pytania ws. Funduszu. Można zapoznać się z całością pod tym linkiem

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców a utrata pracy 

W swoich materiałach Rzecznik Finansowy opisuje przykład Pani Małgorzaty, która siedem lat temu zaciągnęła kredyt hipoteczny na zakup mieszkania we Wrocławiu. Jak zazwyczaj bywa w takich sytuacjach, jest on oprocentowany zmienną stopą powiązaną ze wskaźnikiem WIBOR 3M. Kobieta na początku tego roku straciła pracę. W opinii rzecznika taka klienta spełnia wymogi, by skorzystać z pomocy formie wsparcia lub pożyczki na spłatę kredytu. Zgodnie z literą prawa fundusz ten ma pomagać osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji. 

Pieniądze na wsparcie Pani Małgorzaty pochodzą z Banku Gospodarstwa Krajowego, a dokładnie rzecz ujmując ze składek samych banków, które działają na rynku kredytów hipotecznych. 

Za wysokie raty kredytu hipotecznego – co robić?

Innym przykładem opisywanym przez Rzecznika Finansowego jest małżeństwo spod Lublina, które cztery lata temu podpisało umowę kredytową na budowę swojego domu. Obecna sytuacja jest dla nich coraz trudniejsza. Zastanawiają się, czy mogą skorzystać z pomocy FWK.

Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest oczywista. Prawo określa pewne „parametry”, po spełnieniu których można skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Wsparcie lub pożyczka z tego mechanizmu należy się wówczas, kiedy w dniu złożenia wniosku, przynajmniej jedna osoba posiada status bezrobotnego (patrz wyżej). W innym przypadku kredytobiorca musi ponosić miesięczne koszty spłaty kredytu w wysokości, która przekracza połowę dochodów, jakie osiąga gospodarstwo domowe. Jakie są limity w 2022 roku? Cytujemy za poradnikiem Rzecznika Finansowego:

    - w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – kwoty 1.552,00 zł

    - w przypadku gospodarstwa wieloosobowego – kwoty 1.200,00 zł na osobę

Wakacje kredytowe. Ministerstwo Finansów wydało przewodnik dla kredytobiorcówWakacje kredytowe. Ministerstwo Finansów wydało przewodnik dla kredytobiorcówAnna Malinowska

Kiedy pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców należy zwrócić? 

Jak wynika z zapytań, jakie napływają do Rzecznika Finansowego, wśród kredytobiorców pojawiają się pewne obawy związane z FWK. Niektórzy boją się, że jeśli skorzystają z takiej pomocy, wpadną w spiralę zadłużenia. Jak wyjaśnia Rzecznik Finansowy Zwrot wsparcia lub pożyczki rozpoczyna się po upływie 2 lat od wypłaty ostatniej raty wsparcia lub pożyczki. Spłata udzielonego wsparcia dokonywana jest w 144 równych i nieoprocentowanych ratach. W przypadku gdy kredytobiorca bez opóźnienia spłaci 100 rat, pozostałe raty zwrotu wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia zostaną umorzone”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!