Jak sprawdzić, czy auto ma OC?

Każdy właściciel samochodu lub motocykla ma obowiązek ubezpieczenia swojego pojazdu. Brak polisy OC może mieć poważne konsekwencje finansowe, dlatego jeśli planujesz zakup z drugiej ręki lub jeśli zostaniesz poszkodowany w wypadku drogowym, zweryfikuj, czy właściciele pojazdów rzeczywiście mówią prawdę na temat OC. Podpowiadamy, jak sprawdzić ubezpieczenie auta!

Jak sprawdzić, czy auto ma OC?
  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 3 sierpnia 2022

Jak sprawdzić ubezpieczenie auta przed jego zakupem i po stłuczce?

Jazda bez ważnego OC może okazać się niezwykle kosztowna dla właściciela samochodu. Jeśli polisa jest nieopłacona i podczas rutynowej kontroli drogowej zauważy to funkcjonariusz policji, na pewno w związku z tym zostanie wymierzona wysoka kara. Jeśli termin zapłaty za ubezpieczenie upłynął 14 dni temu lub więcej, to jako właściciel za zapominalstwo zapłacisz dwukrotność stawki minimalnego wynagrodzenia za pracę brutto obowiązującej w danym roku.

Będziesz w jeszcze gorszej sytuacji, jeśli jadąc nieubezpieczonym samochodem, spowodujesz wypadek. Za zniszczenia, które spowodowałeś, zapłacisz wtedy z własnej kieszeni. Jak łatwo się domyślić, może to być bardzo wysoka kwota. 

Możesz się znaleźć w takiej sytuacji, jeśli kupisz używane auto i uwierzysz nieuczciwemu sprzedawcy na słowo, że pojazd ma ważne OC. Wystarczy jednak, że jadąc nim do domu, zostaniesz zatrzymany przez drogówkę lub spowodujesz najmniejszą stłuczkę, a będzie Cię to słono kosztować. Dlatego planując zakup czterech kółek z drugiej ręki, dowiedz się wcześniej, jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony.

Zweryfikuj także OC sprawcy, jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku. Jeżeli okaże się, że nie opłacił on w terminie ubezpieczenia, jako poszkodowany otrzymasz odszkodowanie z UFG. Nie musisz więc martwić się o wypłatę odszkodowania. UFG obciąży później poniesionymi kosztami sprawcę wypadku, czyli ma miejsce tzw. regres ubezpieczeniowy.

To, czy dane auto jest ubezpieczone, możesz sprawdzić, korzystając:

  • ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG),
  • z aplikacji mobilnych,
  • z bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).

Jeśli OC poprzedniego właściciela nie będzie Ci odpowiadać, możesz wypowiedzieć umowę ubezpieczycielowi i poszukać nowej polisy. Warto zrobić to z doradcą z CUK Ubezpieczenia lub korzystając wcześniej ze specjalnego kalkulatora online.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony, wchodząc na stronę UFG?

UFG to urząd, który został powołany do tego, aby wypłacać odszkodowania właścicielom pojazdów uszkodzonych w wypadkach w sytuacji, gdy sprawca nie miał ważnego OC. Nakłada on także kary za jazdę bez obowiązkowego ubezpieczenia i egzekwuje je.

Towarzystwa ubezpieczeniowe są ustawowo zobowiązane do tego, aby przesyłać informacje na temat zawartych umów OC do bazy UFG. Muszą to zrobić najpóźniej 14 dni od momentu wykupienia polisy przez klienta.

Baza ta jest ogólnodostępna, a sprawdzenie za jej pomocą, czy auto jest ubezpieczone, nie stanowi problemu. Wystarczy w tym celu wejść na stronę www.ufg.pl i wpisać w odpowiednie pola:

  • numer rejestracyjny lub VIN danego pojazdu,
  • datę – dzięki temu można sprawdzić, czy auto było ubezpieczone konkretnego dnia,
  • kraj zdarzenia – pole to należy uzupełnić, jeśli ważność OC jest weryfikowana w związku z wypadkiem.

Po podaniu tych danych UFG szybko wyświetla informację zwrotną. Wynika z niej jasno, czy pojazd danego dnia był objęty obowiązkową polisą OC.

Aplikacje na urządzenia mobilne – jak sprawdzić, czy auto ma OC?

Jeśli zostałeś poszkodowany w wypadku lub właśnie finalizujesz zakup auta z drugiej ręki, jedną ze spraw, na które musisz bezwzględnie zwrócić uwagę, jest ubezpieczenie OC. To, do kiedy jest ono ważne i czy w ogóle dany pojazd jest objęty polisą, jest dla ciebie wówczas kluczową informacją.

Aby ułatwić weryfikację tego ubezpieczenia, UFG stworzyło dwie praktyczne aplikacje mobilne. Ze względu na to, że działają one na smartfonach i tabletach z systemem Android i iOS, możesz z nich wygodnie korzystać poza domem. Są to aplikacje:

  • Kup auto

Jest ona niemal obowiązkowa dla tych, którzy planują zakup używanego pojazdu. Wpisując dane interesującego Cię samochodu, błyskawicznie dowiesz się, czy jego dotychczasowy właściciel zadbał o opłacenie polisy OC. Znajduje się tam też szereg praktycznych – z perspektywy kupujących – informacji. Dzięki aplikacji pobierzesz wzór umowy kupna-sprzedaży samochodu oraz dowiesz się, jakich formalności musisz dopełnić, stając się jego nowym właścicielem.

  • Na wypadek

W związku z tym, że stłuczka może zdarzyć się nawet mistrzowi kierownicy, ta aplikacja powinna znaleźć się na smartfonie każdego kierowcy. Jeśli dojdzie do wypadku, należy jedynie wpisać dane auta, aby dowiedzieć się, czy jest ono objęte ubezpieczeniem. Aplikacja ta służy również do udostępnienia danych kontaktowych  ubezpieczającego.

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony, korzystając z bazy CEPiK?

Aby to zrobić, potrzebny będzie Ci numer rejestracyjny, VIN auta oraz data jego pierwszej rejestracji – dane te należy wpisać po wejściu na stronę www.historiapojazdu.gov.pl. W bazie tej znajdziesz wiele więcej przydatnych informacji na temat auta. Dowiesz się o tym, kiedy samochód przeszedł badanie techniczne, poznasz jego szczegółowe parametry oraz zweryfikujesz, czy pojazd nie jest kradziony.

Przezorność zawsze się opłaca, dlatego jeśli chcesz być pewien, że kupujesz auto z ważnym OC, skorzystaj z informacji dostępnych w bazach internetowych i w aplikacjach mobilnych. Sprawdź również aktualną ofertę ubezpieczeń w kalkulatorze OC i AC.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!