Polacy nie chcą już brać kredytów mieszkaniowych

W lipcu 2022 w przeliczeniu na dzień roboczy banki i SKOK-i przesłały do Biura Informacji Kredytowej zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 66,8% w porównaniu do lipca w ubiegłym roku. W lipcu 2022 spadła o 67,8% także liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy. Co to oznacza?

Polacy nie chcą już brać kredytów mieszkaniowych
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 5 sierpnia 2022

Nie chcemy się zadłużać

Najnowszy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe nie pozostawia wątpliwości. Liczba zapytań o kredyty mieszkaniowe drastycznie spadła. 

W lipcu 2022 spadła o 67,8% także liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy — było to łącznie 14,11 tys. potencjalnych kredytobiorców w porównaniu do 43,76 tys. rok temu. W porównaniu do czerwca 2022 roku osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w lipcu było mniej o 27,7%.

"Sprawdziły się przewidywania"

- Jak zapowiadałem w ubiegłym miesiącu, niestety, sprawdziły się przewidywania wobec lipcowego odczytu BIK Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe. Popyt pogłębił jeszcze bardziej spadki — osiągnął już najniższy poziom, a odbicia od dna na razie nie widać na horyzoncie – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

Co czwarty polski kredytobiorca może skorzystać z wakacji kredytowychCo czwarty polski kredytobiorca może skorzystać z wakacji kredytowychMonika Świetlińska

- Obecny, lipcowy odczyt Indeksu jest już kolejnym potwierdzeniem bardzo dużego schłodzenia, a wręcz zamrożenia popytu na kredyty mieszkaniowe. Wartość Indeksu jest ponownie najniższa w historii pomiaru, czyli od stycznia 2008 r., a więc od 14 lat. Na lipcową wartość Indeksu negatywnie wpłynęła mniejsza o prawie 70% niż przed rokiem liczba wnioskodawców. Jest ona na najniższym poziomie od stycznia 2007 r., czyli od 15 lat, odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców — dodaje prof. Waldemar Rogowski. 

Zaznacza, że tak źle nie było jeszcze od początku zbierania tych danych przez BIK, a trzeba pamiętać, że liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy regularnie spadała już od kwietnia 2021 roku, czyli jeszcze przed rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp procentowych. Podwyżki tylko ten negatywny proces pogłębiły.

Co dalej?

- Do lutego br. negatywny spadek liczby wnioskodawców był mitygowany rosnącą średnią wartością wnioskowanego kredytu, lecz od marca br. również ona spada co miesiąc. Może to świadczyć o tym, że kredytobiorcy starają się pozyskać finansowanie na tańsze (mniejsze) nieruchomości - przewiduje główny analityk BIK, dodając: - Przed możliwością wystąpienia takiego negatywnego scenariusza, tzn. spadku liczby wnioskujących o kredyt mieszkaniowy oraz średniej kwoty wnioskowanego kredytu, ostrzegałem już w zeszłym roku. Obecnie niestety scenariusz ten się materializuje. Obawiam się, że w kolejnych miesiącach nadal może spadać liczba wnioskujących oraz średnia kwota wnioskowanego kredytu, co prowadzi wprost do kolejnego negatywnego rekordu w wartości samego BIK Indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!