Wakacje kredytowe. Już 550 skarg na banki! Będą kary?

Już 550 skarg konsumenckich odebrał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. tzw. wakacji kredytowych. Regulator cały czas monitoruje sytuację i deklaruje, że reakcja na nieprawidłowości jest natychmiastowa. 

Wakacje kredytowe. Już 550 skarg na banki! Będą kary?
  • Michał Górecki
  • /
  • 5 sierpnia 2022

Wakacje kredytowe – wysyp skarg na banki

Od momentu wejścia w życie ustawy, która wprowadza możliwość skorzystania z wakacji kredytowych minął tydzień. W tym czasie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło az 550 skarg od kredytobiorców. 

Regulator od samego początku prowadzi postępowania wyjaśniające oraz obserwuje, w jaki sposób banki informują konsumentów np. o możliwości zawieszenia spłaty, oraz czy przypadkiem nie dochodzi do utrudniania klientom skorzystania z nowego rozwiązania. 

Skargi, jakie do tej pory zostały wniesione do UOKiKu miały dotyczyć problemów z elektronicznym składaniem wniosków. Nie brakowało również banków, które wymagały od klientów złożenia osobnych wniosków na każdą zawieszaną ratę (!). Zdarzały się również sytuacje, w których pracownicy banków straszyli konsumentów negatywnym wpływem wakacji na ocenę zdolności kredytowej. Do urzędu trafiły także informacje o utrudnianiu nadpłaty kredytu w przypadku skorzystania z ustawowej możliwości zawieszenia rat. W ocenie regulatora takie działania są absolutnie nieuprawnione!

Banki pod lupą UOKiK

Na dzień przed wejściem w życie ustawy o wakacjach kredytowych prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów spotkał się z przedstawicielami 17 banków. W trakcie rozmów jasno zostały określone praktyki, których regulator z pewnością nie będzie akceptował. 

Zdaniem UOKiK ta „wyprzedzająca” interwencja zadziałała. „Na stronach wszystkich badanych banków pojawiły się informacje o możliwości skorzystania z wakacji kredytowych. Coraz więcej banków umożliwia konsumentom skorzystanie z zawieszenia ośmiu rat na jednym wniosku, w terminach i na warunkach zgodnych z obowiązującymi od 29 lipca br. przepisami prawa”. 

Co czwarty polski kredytobiorca może skorzystać z wakacji kredytowychCo czwarty polski kredytobiorca może skorzystać z wakacji kredytowychMonika Świetlińska

UOKiK reaguje na skargi kredytobiorców 

Nie oznacza to jednak, że wszystko w sprawie wakacji kredytowych działa bez zarzutu. Dlatego w razie pojawienia się jakichkolwiek problemów warto zgłosić je do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który na bieżąco reaguje na nieprawidłowości. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!