ZUS: Ostatni moment na złożenie wniosku o świadczenie postojowe

Jeszcze tylko do 16 sierpnia 2022 roku przedsiębiorcy oraz osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych, w których uderzyła pandemia COVID-19, mogą złożyć wniosek o świadczenie postojowe – przypomina ZUS. Tego dnia mija ważny ustawowy termin. 

ZUS: Ostatni moment na złożenie wniosku o świadczenie postojowe
  • Anna Malinowska
  • /
  • 4 sierpnia 2022

Świadczenie postojowe – do kiedy?

Na początek ważne przypomnienie. 16 maja 2022 roku przestał obowiązywać w Polsce stan epidemii. Zgodnie z prawem wnioski o przyznanie świadczenia postojowego z powodu negatywnego wpływu COVID-19 można składać najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od tego momentu. Termin ten mija więc 16 sierpnia 2022 roku. 

Dla kogo świadczenie postojowe?

Jak tłumaczy Grzegorz Dyjak z ZUS - „świadczenie postojowe przysługuje zwykle w wysokości 2080 zł, czyli 80 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) obowiązującego w 2020 roku. Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł” 

Z tej formy pomocy mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak również osoby, które zarabiają na podstawie umów cywilnoprawnych. Rzecz jasna mówimy o osobach, które odczuły negatywne skutki pandemii COVID-19. 

Łatwiej zatrudnić cudzoziemca. Jest nowe rozporządzenieŁatwiej zatrudnić cudzoziemca. Jest nowe rozporządzenieMikołaj Frączak

Świadczenia postojowe – jakie dokumenty?

Od początku lipca, każda wypłata takiego świadczenia na rzecz przedsiębiorcy jest traktowana jako pomoc de minimis. To oznacza, że do wniosku należy złożyć oświadczenie o dotychczasowej wielkości takiej pomocy, jaką firma uzyskała w ciągu ostatnich trzech lat podatkowych. Jeśli taka pomoc nie była udzielana, wówczas konieczne jest złożenie oświadczenia o tym, że przedsiębiorca w wymienionym okresie nie otrzymał takiego wsparcia.

Konieczny jest także formularz informacji przedstawianych w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis. To ważne. Jeśli zapomnimy o tym dokumencie, nasz wniosek w ogóle nie będzie rozpatrzony. Wspomniane oświadczenia można wygenerować samodzielnie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!