ZUS: Ostatni moment na złożenie wniosku o świadczenie postojowe
Jeszcze tylko do 16 sierpnia 2022 roku przedsiębiorcy oraz osoby pracujące na umowach cywilnoprawnych, w których uderzyła pandemia COVID-19, mogą złożyć wniosek o świadczenie postojowe – przypomina ZUS. Tego dnia mija ważny ustawowy termin.

- Anna Malinowska
- /
- 4 sierpnia 2022
Świadczenie postojowe – do kiedy?
Na początek ważne przypomnienie. 16 maja 2022 roku przestał obowiązywać w Polsce stan epidemii. Zgodnie z prawem wnioski o przyznanie świadczenia postojowego z powodu negatywnego wpływu COVID-19 można składać najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od tego momentu. Termin ten mija więc 16 sierpnia 2022 roku.
Dla kogo świadczenie postojowe?
Jak tłumaczy Grzegorz Dyjak z ZUS - „świadczenie postojowe przysługuje zwykle w wysokości 2080 zł, czyli 80 procent kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (ustalanego na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę) obowiązującego w 2020 roku. Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł”
Z tej formy pomocy mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy, jak również osoby, które zarabiają na podstawie umów cywilnoprawnych. Rzecz jasna mówimy o osobach, które odczuły negatywne skutki pandemii COVID-19.
Łatwiej zatrudnić cudzoziemca. Jest nowe rozporządzenieMikołaj Frączak
Świadczenia postojowe – jakie dokumenty?
Od początku lipca, każda wypłata takiego świadczenia na rzecz przedsiębiorcy jest traktowana jako pomoc de minimis. To oznacza, że do wniosku należy złożyć oświadczenie o dotychczasowej wielkości takiej pomocy, jaką firma uzyskała w ciągu ostatnich trzech lat podatkowych. Jeśli taka pomoc nie była udzielana, wówczas konieczne jest złożenie oświadczenia o tym, że przedsiębiorca w wymienionym okresie nie otrzymał takiego wsparcia.
Konieczny jest także formularz informacji przedstawianych w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis. To ważne. Jeśli zapomnimy o tym dokumencie, nasz wniosek w ogóle nie będzie rozpatrzony. Wspomniane oświadczenia można wygenerować samodzielnie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.