Kto, oprócz Ukraińców, decyduje się na pracę w Polsce?

Ponad milion cudzoziemców pracuje legalnie w Polsce – podało oficjalnie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Nietrudno zgadnąć, że najliczniejszą rzeszę stanowią Ukraińcy. Kto jeszcze szuka swoich szans na polskim rynku pracy? Odpowiedź nie jest oczywista. 

Kto, oprócz Ukraińców, decyduje się na pracę w Polsce?
  • Martyna Kowalska
  • /
  • 9 sierpnia 2022

Ponad milion pracowników z zagranicy

Według dokładnych danych na dzień 31 lipca 2022 r. w Polsce pracowało 1.024.757 osób posiadających obywatelstwo inne niż polskie. Wzrost tej liczby w ostatnich miesiącach to pokłosie trwającego w Ukrainie konfliktu zbrojnego. Ciekawie jednak wyglądają te statystyki, jeśli przyjrzymy się danym, dotyczącym narodowości osób opłacających składki ZUS

Kto oprócz Ukraińców?

Ukraińcy stanowią prawie ¾ wszystkich osób posiadających obywatelstwo inne niż Polskie, którzy są zarejestrowani w ZUS i legalnie zarabiają pieniądze. Dokładnie to 735,8 tys. osób.

Na drugim miejscu wśród obcokrajowców pracujących nad Wisłą znajdują się Białorusini. Według danych resortu rodziny i polityki społecznej ich liczba dochodzi powoli do 100 tysięcy. Obecnie wynosi 91,2 tys. zatrudnionych. 

Trzecia pozycja w rankingu cudzoziemców zatrudnionych w Polsce nie jest już tak oczywista. Okazuje się pod tą lokatą uplasowali się… Gruzini. Obecnie legalnie pracuje ich 29,1 tys., czyli tyle ile osób mieszka w średniej wielkości mieście powiatowym! 

Prawie 380 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę. To więcej niż populacja BydgoszczyPrawie 380 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę. To więcej niż populacja BydgoszczyMartyna Kowalska

Rotacja wśród pracowników z zagranicy

Warto wiedzieć, że obywatele Ukrainy również przed 24 lutego 2022 roku stanowili największą grupę pracowników z zagranicy. Pamiętajmy również, że rynek zatrudnienia wśród cudzoziemców cechuje się na przestrzeni lat dużą rotacją. Tylko między 2012 a 2017 rokiem polskie instytucje wydały przeszło 5,3 mln zezwoleń, dzięki której osoby z zagranicy mogli podjąć legalną pracę w naszym kraju. W tej grupie najwięcej, bo przeszło 3 mln osób to Ukraińcy.

Między 2018 a 2022 rokiem w Polsce wydano przeszło 9,7 mln zezwoleń, z czego 8,2 dotyczyła obywateli Ukrainy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!