ITD: Kilkadziesiąt naruszeń przepisów jednego kierowcy – właściciela firmy transportowej

Często kierowcy ciężarówek przyłapani np. na przekroczeniu limitu czasu pracy tłumaczą się presją wywieraną przez szefa. Ten kierowca nie miał na kogo zgonić, bo… sam był właścicielem firmy transportowej. Skala nieprawidłowości robi wrażenie. Rzecz jasna negatywne.

ITD: Kilkadziesiąt naruszeń przepisów jednego kierowcy – właściciela firmy transportowej
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 sierpnia 2022

Przedsiębiorca łamał limity czasu pracy

Inspekcja Transportu Drogowego opisała ostatnio przypadek kierowcy, który jest również właścicielem firmy transportowej. Najwyraźniej wziął sobie mocno do serca powiedzenie „czas to pieniądz”, bo za nic miał ustalone w przepisach dopuszczalne limity czasu pracy. Rzecz miała miejsce w województwie zachodniopomorskim. Funkcjonariusze ITD podczas kontrolni musieli sporządzić naprawdę długą listę nieprawidłowości….                                                                                           

Długi kurs, mało odpoczynku

Na początku tygodnia patrol Inspekcji Transportu Drogowego prowadził kontrolę na drodze wojewódzkiej nr 119 w okolicach Pyrzyc na Zachodnim Pomorzu. Zatrzymał tam do rutynowej kontroli ciągnik siodłowy na polskich numerach z naczepą. Kierowcą pojazdu był sam właściciel firmy transportowej, który odbywał kurs z ładunkiem z Dąbrowy Górniczej do Szczecina.

Inspektorzy standardowo przeanalizowali zapisy pamięci tachografu cyfrowego oraz karty kierowcy. Podczas kontroli na jaw wyszła cała masa nieprawidłowości. Jak ustalili, wielokrotnie dochodziło do naruszeń przepisów, które regulują dopuszczalne limity czasu pracy.

Próba oszustwa zapisu tachografu metodą „na dziadka”Próba oszustwa zapisu tachografu metodą „na dziadka”Michał Górecki

Jakie dane w tachografie?

Analiza zapisów tachografu wykazała: pięciokrotne przekroczenie czasu jazdy bez obowiązkowej przerwy, trzynastokrotne skrócenie dziennego czasu odpoczynku, dwukrotne przekroczenie dopuszczalnego dwutygodniowego czasy prowadzenia samochodu oraz dwukrotne przekroczenie dopuszczalnego dziesięciogodzinnego czasu pracy w porze nocnej! 

Dodatkowo odnotowano dziewięciokrotny maksymalny dzienny czas prowadzenia pojazdu. Kierowca z nic miał również wymagane wprowadzanie wpisów manualnych

Kara dla przewoźnika i kierowcy

Przedsiębiorca, a zarazem kierowca musi liczyć się z karą sięgającą 12 tysięcy złotych. Zostało wszczęte wobec niego postępowanie administracyjne. 

Źródło: GITD

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!